Transient reseptör potansiyeli melastatin kanalı gen polimorfizmleri ile respiratuar distres sendromu arasındaki ilişkinin araştırılması
Association between genetic polymorphisms of trpm channels and respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 359195
  2. Yazar: ZATIGÜL ŞAFAK TAVİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SİVASLI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Perinatal alandaki gelişmelere rağmen Respiratuar Distres Sendromu (RDS) ve komplikasyonları yenidoğan bebeklerde en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biri olmayı sürdürmektedir. RDS riski gebelik haftasının artışıyla azalmakta ve genetik, çevresel ve edinilmiş faktörlerden etkilenmektedir. Transient reseptör potansiyeli melastatin ailesi birçok dokuda bulunan katyon kanallarıdır. Soğuk ve tadın algılanması, osmolarite, pH , magnezyum (Mg+2) homeostazının sağlanması, hücre çoğalması ve ölümü gibi olaylarda rol alır. Bu çalışmada RDS ile TRPM gen polimorfizmi arasındaki bağlantının gösterilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda Gaziantep ilindeki Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde 2012-2013 yılları arasında yatan 37. gebelik haftasından küçük RDS gelişen 193 ve gelişmeyen 186 prematüre bebekten alınan periferal kan örneklerinde Polimeraz Zincir Reaksiyon Yöntemi (PCR) ile TRPM gen polimorfizmi çalışılmıştır. Sonuçta TRPM1 genine ait rs11070811 ve rs74590787 haplotiplerinde T/C ve C/C alelleri, TRPM2 genine ait rs9978351 ve rs1618355'in haplotiplerinde G/C alelleri, TRPM3 geninin rs1328142 ve rs41452349 haplotiplerinde T/C alelleri, TRPM4 genine ait rs71352737 (Trp525Ter) polimorfiziminde AA, TRPM5 geninin Arg578Gln, Val254Ala, ve Asn235Ser polimorfizmlerinin C/C/C ve C/T/T haplotipleri, TRPM7 genine ait rs62021060 ve rs77165588 haplotiplerinde C/C alelleri, ve TRPM8 geninin rs6431648, rs10803666, rs10490018, rs2052029, rs2215173, rs663924 and rs2362294 haplotiplerinde G/C/C/C/T/C/G, G/C/C/G/T/C/G, G/C/C/G/T/T/G, G/G/C/C/C/C/G, G/G/C/G/C/C/G, G/G/C/G/T/C/G, G/G/T/C/C/C/A, G/G/T/C/C/C/G ve G/G/T/C/T/C/A alelleri RDS'da artmış olarak saptandı. Bu bulgular prematüre bebeklerde RDS'ye yatkınlık açısından bazı TRPM polimorfizmlerinin önemli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite recent advances in perinatal management, respiratory distress syndrome (RDS) and its complications are still major causes of mortality and morbidity in newborns. The risk of RDS is inversely related to gestational age. Also genetic, enviromental and acquired factors have important roles in development of RDS. Members of transient receptor potential melastatin are non-selective cation channels expressed in various tissues where they perform diverse functions, such as detection of cold, taste, control of osmolarity, pH, Mg+2 homeostasis, cell proliferation and death. The aim of this study was to determine the association of genetic polymorphisms of TRPM channels with RDS. This study was carried out between the years 2012 and 2013 among the neonates born before the 37th week of gestation and hospitalized in the neonatal intensive care units of city of Gaziantep. A population of 193 premature infants who deveoped RDS and 187 premature infants without RDS was involved in the study. The genetic polymorphisms of TRPM channels were analyzed by polymerase chain reaction (PCR) from the peripheral blood of patients. As a result, T/C ve C/C allele frequencies for rs11070811 and rs74590787 haplotypes of TRPM1 gene; G/C allele for rs9978351 and rs1618355 haplotypes of TRPM2 gene; T/C allele for rs1328142 and rs41452349 haplotypes of TRPM3 gene; AA in rs71352737 (Trp525Ter) polymorphism of TRPM4 gene; C/C/C and C/T/T haplotypes of Arg578Gln, Val254Ala, and Asn235Ser polymorphisms of TRPM5 gene; C/C allele for rs62021060 and rs77165588haplotypes of TRPM7 gene; G/C/C/C/T/C/G, G/C/C/G/T/C/G, G/C/C/G/T/T/G, G/G/C/C/C/C/G, G/G/C/G/C/C/G, G/G/C/G/T/C/G, G/G/T/C/C/C/A, G/G/T/C/C/C/G and G/G/T/C/T/C/A alleles for rs6431648, rs10803666, rs10490018, rs2052029, rs2215173, rs663924 and rs2362294 haplotypes of TRPM8 gene were found to be more frequent in RDS patients when compared to control group. These findings suggest that there might be an association with some genetic polymorphisms of TRPM channels and the increased risk of developing RDS.