Gaziantep il merkezinde 12-18 yaş grupları arasında M.palmaris longus dağılımının araştırılması
- Tez No: 31645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
23 ÖZET Gaziantep'te, 1973-1979 doğumlu 7000 öğrenci üzerinde MPL agenezisi“Tendon muayene”yöntemi ile araştırıldı. 2379 kız öğrencinin 247'sinde sağda (%10,3), 301'de solda (%12,6), 1078'de bilateral (%45,8) MPL agenezisi olduğu saptandı. 4621 erkek öğrencinin ise 347'sinde sağda (%7,5), 555'de solda (%12/0), 1949'da bilateral (%42,2) agenezis bulundu. Sonuçta kızlarda unilateral ve bilateral MPL agenezis oranı daha yüksek olduğu görüldü. Kız ve erkeklerde bilateral MPL agenezis oranı unilateral MPL agenezisinden çok fazla olduğu saptanmış ve diğer ülke insidanslarına göre çok yüksek olduğu görülmüştür (%63,9). Kadavra çalışmalarımızda saptanan variyasyonlar ise“ters dönmüş MPL”ve“ters dönmüş digastrik MPL”örnekleridir.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY In Gaziantep, a survey is made at 7000 students who was born between 1973 and 1979 with tenton examination method 247 of 2379 (10.3%) female students were right sided MPL agenesis, 301 of them (12.6%) left sided and 1078 of them (45.8%) were having bilateral MPL agenesis. In male students of 4621 in number 347 {7.5%) right, 555 (12.0%) left and 1949 (42.2%) were having bilateral agenesis. The result was that unilateral and bilateral MPL agenesis is found more often in girls. In both male and female its found that bilateral MPL agenesis is distinctly more often than unilateral and showing much higher incidence than other countries. Sample variations in cadavre observations were“inverted MPL”and“interted digastric MPL”.