Değişik çap, boy ve açıda yerleştirilmiş endosteal implantların, farklı kuvvet yönleri altında, maksilla ve mandibulada oluşturduğu değişikliklerin üç boyutlu modelleme ve sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesi
: the evaluation of the changes created by endosteal i̇mplants i̇nstalled i̇n different length, angle and diameter on maxilla and mandible with three dimensional modeling and finite elements stress analysis
  1. Tez No: 359249
  2. Yazar: NEDİM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Branemark?ın osseointegrasyon kavramını ortaya attığı 1969 yılından günümüze kadar geçen sürede implantların oral ve maksillofasiyal rehabilitasyonda kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Dental implantların uzun ve kısa dönem başarısında biyomekanik faktörler önemli role sahiptir. Kemikteki stres dağılımını etkileyen faktörler; implant materyali, implant tasarımı, üst yapı materyali, implant- kron oranı, çevreleyen kemiğin kalite ve kantitesi, implant kemik ara yüz mekanizmalarıdır. Hekimler farklı geometriye sahip implantları ve farklı implant tiplerini tercih ederek alveol kemiğine gelen stresi değiştirebilirler. İmplant makro geometrisi implantın çapı, uzunluğu ve yiv tasarımlarını içerir. Ayrıca implantın alveol kemiğine yerleştirilme açısı da stresi etkileyen diğer bir faktördür. Oklüzal kuvvet uygulamaları, implant-protez kompleksindeki stres ve gerinim miktarını arttırır ve implant etrafındaki kemik remodelasyonunu etkiler. İmplant destekli protezlerde en uygun biyomekanik koşulları sağlamak için, protezin başarısını etkileyen biyomekanik faktörleri en iyi şekilde organize etmek temel zorunluluktur. Diş hekimliğinde, kemik içi stres ve gerinim seviyeleri invivo olarak ölçülemediği için, biyomekanik kuralların kullanıldığı birçok invitro çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda da invitro olarak; 2 farklı çapta (3,7 mm, 4,7 mm) ve bu çaplara ait 3 farklı uzunlukta (5 mm, 10 mm, 13 mm) toplam 6 adet dental implant seçildi. Bu 6 farklı boyuttaki dental implant, tek tek, vertikal ve açılı olmak üzere maksilla ve mandibulaya uygulanarak, toplam 24 adet model elde edildi. Tüm implantlara abutment ve metal destekli seramik kuron yine sanal ortamda yerleştirildi. Metal destekli seramik kuronların belirli noktalarından dik ve oblik yönde kuvvet ayrı ayrı uygulanarak, toplam 48 adet çalışma grubu elde edildi. Uygulanan kuvvetler sonucunda kortikal ve spongioz kemikte oluşan maksimum ve minimum asal gerilme değerlerine ve implantlarda meydana gelen Von misses gerilme değerlerine; implant çapı, implant uzunluğu ve kemik tipinin etkisi 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi (FEM) kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Since Branemark introduced the concept of osseointegration in 1969, the use of implants for oral and maxillofacial rehabilitation has rapidly increased. Biomechanical factors play a substantial role in implant success in long and short term. The factors that effect the stress disturibution on bone are implant material, implant designment, body work material, implant rate, the quality and quantity of surrounding bone and implant-bone interface. The dentists can change the stress on alveole bone by preferring the implants of different geometry and types. The micro geometry of implant includes diameter, length and Thread-form Configuration. The diameter of implant?s placement on alveole bone is also a factor that effects the stress. The application of occlusal forces induces stresses and strains within the implant-prosthesis complex and effects the bone remodeling process around implants. In order to achieve optimized biomechanical conditions for implant-supported prostheses, conscientious consideration of the biomechanical factors that influence prosthesis success is essential. Since, bone internal stress and strain cannot be measured in vivo, various invitro studies are conducted by using biomechanic rules. In our invitro study, six dental implants which were at two different diameters (3,7 mm, 4,7 mm) and at three different lengths (5 mm, 10 mm, 13, mm) belonging to these diameters were chosen. Totally 24 models were obtained by placing the implants of six different dimensions in maxilla and mandible vertically and angularly, and one by one. Abutment and metal backed ceramic crown was placed in implants again in virtual platform. Totally 48 study groups were obtained by applying force to the specific points of metal backed ceramic crowns vertically and obliquely. The effect of implant diameter, implant length and bone type to the values of maximum and minimum principle stress occurred in cortical and spongioz bone and values of Von Misses stress occurred in implants as the result of the forces applied was investigated by using Finite Elements Analysis (FEM).