Characterization of immobilized catalase and their application in the milk sterilization with H2O2
  1. Tez No: 35926
  2. Yazar: EMİNE AKERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Aspergillus niger den izole katalaz; r-aminopropiltrietoksi- silan ve ardından glutardialdehit ile modifiye edilmiş porlu yapıdaki Si02 de kimyasal yolla, alginat ve «y-karre- genanda ise tutuklamayla immobilize edildi. Değişen pH ve taşıyıcı/enzim oranlarında katalazın seri immobilizasyonları ; modifiye Si02 de çapraz bağlayıcı glutardialdehit, alginat ve y- karregenanda ise hemoglobin ve bovin serum albumin varlığında gerçekleştirilerek opti mum koşullar araştırıldı. Immobilize katalaz örneklerinin; pH ve temperature bağımlı aktivite değişimleri, stabilite özellikleri ile H202 in dekompozisyon ve deaktivasyon hız sabitleri belir lendi. Süt sterilizasyonu için kullanılan H202 in modifiye Si02 de immobilize katalaz ile dekompozisyonu kesikli beton tipi reaktör sisteminde sürekli izlenerek aktivite yarılan ma ömrü incelendi. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The immobilization of catalase, isolated from Aspergillus niger, was investigated by chemical and physical methods. Chemical immobilization was carried out with porous SiOp modified with y- amminopropyltriethoxysilan followed by glutaraldehyde and physical immobilization was based on entrapment catalase in Alginat and y - carrageenan. Optimum support/enzyme rations and pH were determined for modified Si02 in a series of immobilization reactions of catalase in the presence of cross-linking agent glutar aldehyde, and for alginat and y- carrageenan in the presence of hemoglobin and bovine serum albumine. pH and temperature-dependent activity variations and the stability characteristics of immobilized catalase preparations were investigated and rate constants for Hp02 decomposition and catalase deactivation were determined. The decomposition rate of H202 used in the sterilization of milk were investigated in a discontinuous batch type reactor system and activity half-lives of immobilized catalase were determined.