Ortopedik cerrahi hastalarının bireyselleştirilmiş bakımı algılama ve hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
The determination of individualized care perceptions and satisfaction levels of nursing care of patients with orthopedic surgery
  1. Tez No: 359293
  2. Yazar: FATMA TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu kesitsel, tanımlayıcı araştırma, ortopedik cerrahi hastalarında bireyselleştirilmiş bakımıalgılama ve hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı.Çalışma, 01.09.2009 ile 30.05.2010 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırmave Uygulama Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa TıpFakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde ortopedik cerrahi girişim geçirmiş 156 hasta ilegerçekleştirildi. Veri toplama araçları olarak; kişisel bilgi formu, bireyselleştirilmiş bakım veNewcastle hemşirelik bakımından memnuniyet ölçeği kullanıldı. Verilerin istatistikselanalizinde, sayı, yüzde, ortalama, varyans analizi, t testi ve ölçek skorlarıyla nicelikseldeğişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.p
Özet (Çeviri)
This cross-sectional, descriptive study was performed to determine the perception ofindividualized care and satisfaction of nursing care of the patients undergone orthopedic surgery.It was performed as a study with 156 patients, between 01.09.2009 and 30.05.2010, inTrakya University Health Research and Application Center Orthopedics and TraumatologyDepartment and Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Hospital Orthopedics andTraumatology Department. Data were collected by Personal Information Form, IndividualizedCare Scale and Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale. In statistical analysis of thedata, frequencies, percentage, mean, variance analysis, t test and correlation to assess therelationships between scale scores and quantitative variables were used.