Deneysel artrit modelinde irbesartan, karvedilol ve kombine tedavinin etkisi
The effect of irbesartan, carvedilol ve combined treatment in the experimental arthritis model
- Tez No: 359294
- Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızda irbesartan ve karvedilolün sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan adjuvant artrit modeli üzerindeki etkisi incelendi. Toplam 6 grup oluşturuldu. Birinci grup kontrol grubu olarak ayrıldı ve 6 hayvan kullanıldı. İkinci grup salin grubu olarak ayrıldı ve 8 hayvan kullanıldı. Diğer gruplar ise tedavi grubu olarak ayrıldı ve her bir grupta 9 hayvan kullanıldı. Kontrol grubu dışındaki diğer grupların sağ arka pençelerine 0.1 ml tek doz intradermal Freund's Complete Adjuvant verilerek artrit oluşturuldu. 17-27. günler arası; 2. gruba salin (1ml/kg), üçüncü gruba irbesartan (50 mg/kg), dördüncü gruba karvedilol (1 mg/kg), beşinci gruba irbesartan + karvedilol (50 mg/kg ve 1 mg/kg) uygulandı. Altıncı gruba (pozitif kontrol) diklofenak sodyum (1 mg/kg) verildi. İkinci ve altıncı gruba ilaçlar intraperitoneal, diğer gruplara ise gavaj yolu ile uygulandı. 0, 17, 20, 23 ve 27. günlerde pletismometre cihazı ile ağrı düzeyleri ise basıç uygulama cihazıyla ölçüldü. 27. günde intrakardiyak olarak kanlar alındı ve patolojik inceleme için arka ayak eklemleri çıkarıldı. Serumda malondialdehit, interlökin-1beta, interlökin-2, interlökin-6, interlökin-10 ve tümör nekrozis faktör-alfa düzeyleri ölçüldü ve eklemler histopatolojik olarak incelendi. Freund's Complete Adjuvant uygulamasından sonraki 17. günde uygulanmaya başlayan ilaç tedavilerinin etkisini incelemek amacıyla 20. günde pletismometre ile sağ arka pençlerin ölçümünde, 17 ve 20. günler arasında grup 3 (irbesartan) ve grup 4 (karvedilol)'de pençe hacimlerinin 17.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of the irbesartan and carvedilol on the adjuvant arthritis model formed experimentally in rats has been examined. Totally 6 groups have been formed. The first group has been separated as the control group and 6 animals have been used. The second group has been separated as the saline group and 8 animals have been used. The other groups have been separated as the treatment group and in each group, 9 animals have been used. To the back right claws of the groups other than the control group, 0.1 ml single dose intradermal Freund's Complete Adjuvant has been given and the arthritis has been formed. Between the 17-27. days; the saline has been applied to the 2nd group, irbesartan (50 mg/kg) to the third group and carvedilol to the fourth group (1 mg/kg), irbesartan + carvedilol (50 mg/kg and 1 mg/kg) to the fifth group. To the sixth group (positive control), the diclofenac sodium (1 mg/kg) has been given in its dose. To the second and sixth groups, the medicines have been applied as intravenous and via the gavage way to the other groups. On the 0, 17, 20, 23 and 27th days, pletismometer device and the pain levels have been measured with the pressure application measurement device. On the 27th days, the bloods have been taken as intracardiac and for the pathological examination, the back foot joints have been taken out. In the serum, the malondialdehit, interleukin-1beta, interleukin-2, interleukin-6, interleukin-10 and tumor necrozis factor-alfa levels have been measured and the joints have been examined as histopathologically. When the right claw diameters on the 27th day after the Freund's Complete Adjuvant application have been compared with the values on the 17th day, it has been observed that there has not been a statistically significant change in the values of the 1st group to which the arthritis and the treatment have not been applied. When the claw diameter values on the 17th day and 27th day of the treatment groups (3, 4, 5 and 6th groups), 3 and 4th groups a statistically significant decrease has been observed. When the 2nd group has been compared with the 3, 4, 5 and 6 groups on the 27th day, it has been determined that there is not a statistically significant decrease in the claw edema. In the pain levels measurement on the 27th day, it has been determined that there is not a significant difference between the pressure application measurement values on the 27th day ad 17th day of the 1 and 2nd groups. When the pressure application measurement values on the 27th day and 17th day of the 3, 4, 5 and 6th groups have been compared, a statistically significant decrease has not been observed. When the 3, 4, 5 and 6th groups have been compared in the measurements made with pressure application measurement on the 27th day, it has been observed that the decrease in the pain level is statistically the most in the 6th group (diclofenac sodium 1 mg/kg). It has been found that the irbesartan and the combined treatment has mostly shown anti-inflammatory effect on the adjuvant arthritis at the applied doses of the irbesartan and carvedilol and decreased the claw values and the vascular proliferation, synovial proliferation which are of the histopathological findings of the adjuvant arthritis and the combined treatment have been more effective in the edema and inflammation findings. Antioxidant activity is not found in the groups receiving irbesartan, carvedilol and combined treatment.