Hemşirelerde profesyonel benlik kavramı ile hastaların ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algılarının incelenmesi
Investigation of the individualized care perceptions of patients and nurses with the professional self-concept in nurses
  1. Tez No: 644913
  2. Yazar: ÖZGE HAVVA BİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu araştırmada, hemşirelerin profesyonel benlik kavramı ile hastaların ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte ve kesitsel desende planlanarak uygulanan bu araştırmanın örneklemini Niğde'de bir eğitim ve araştırma hastanesinde dahiliye, kadın doğum, ortopedi ve travmatoloji, kardiyoloji, nöroloji, üroloji ve beyin cerrahi ve genel cerrahi servislerinde çalışan 100 hemşire ve bu servislerde 16 Ağustos- 30 Kasım 2019 tarihlerinde yatan ve bilgilendirilmiş onamları alınan 357 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan hastalar ve hemşireler için kişisel bilgi formları ile Klinik Hemşireler İçin Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası A/B ve Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası A/B-Hemşire kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the professional self-concept of nurses and individualized care perceptions of patients and nurses. Materials and Method: The sample of this research, which is planned and applied in a descriptive and cross-sectional pattern, is 100 nurses working in internal medicine, gynecology, orthopedics and traumatology, cardiology, neurology, urology and neurosurgery and general surgery services in a training and research hospital in Niğde and 16 August-30 November in these services. Composed of 357 patients who received inpatient and informed consent in 2019. In collecting data, Individualized Care Scale A / B, Indıvıdualized Care Scale A / B- Nurse, Professional Self-Concept Scale for Nurses and Clinical Nurses were used with personal information forms for patients and nurses prepared by the researcher.