Analysis of stress distributions in A beam with A circular hole under different conditions
- Tez No: 35931
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
m ÖZET Bu çalışmada enine ekseni üzerinde dairesel delik bulunan bir kiriş basit eğilme etkisinde sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Delik, sözü edilen eksen boyunca kaydırılmış ve kiriş için hem izotropik (çelik) ve hemde ortotropik (farklı kompozitler) malzemeler kullanılmıştır. Bu suretle değişik her bir durum için delik civarındaki gerilme dağılımı ve gerilme yığılması faktörü belirlenmiştir. Öte yandan fiber takviye açılarındaki değişimin gerilme dağılımı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla inceleme, kullanılan her bir kompozit için 0° ile 90° arasındaki muhtelif açılarda tekrarlanmıştır. İncelenen her b mesafesi için en büyük teorik eğilme gerilmesini doğuracak kritik delik çapı değeri Sonlu Elemanlar Yöntemi ile tayin edildi. Ayrıca 10 mm'lik sabit delik çapı için yine en büyük teorik eğilme gerilmesini doğuracak kritik b mesafesi çelik ve her bir değişik takviye açılarındaki kompozit kirişler için hesaplandı. Problemin çözümünde iki boyutlu dört düğümlü izoparametrik eleman modeli kullanılmıştır. Eleman katılık değerlerinin belirlenmesinde Gauss nümerik integrasyon yöntemi izlenmiştir. Gerilme dağılımı ve gerilme yığılma faktörleri yazılan bilgisayar programları yardımıyla elde edilmiş ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, a simple beam with a circular hole placed at different locations along the transverse axis is stress analysed under the effect of pure bending by means of Finite Element Method. Both isotropic (steel) and composite materials (Graphite-epoxy, Scotchply, Kevlar, and Boron) are used as the beam material and stress distributions and stress concentration factors around the hole are determined for each case. The effect of variations in reinforcing angles upon the stress distribution are also investigated at several angles chosen between 0° and 90° inclusive. The value of the critical diameter of the hole leading to (axth)max is determined for each b distance considered by the FEM. The critical b distance leading to (cr^)^ is computed for the 10 mm hole diameter in the steel beam and in the composites with each different reinforcing angle. Two-dimensional four-node quadrilateral isoparametric finite element is chosen to solve the problem. The Gaussian numerical integration method is used to determine element stiffness values. Stress distributions and stress concentration factors obtained from prepared computer programs are presented in the form of graphics.