Effect of the residual on the stress distribution in a cantilever beam with a circular a hole
- Tez No: 50209
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dairesel delikli ankastre kirişte elastik gerilim dağılımı, gerilim yığılma faktörü ve artık gerilmelerin etkisi mcelenmiştir.Kiriş basit eğilme meydana getiren iki düşey kuvvet etkisinde incelenmiştir. Deliğin merkezi, ankastre kirişin düşey ekseninde yatay eksenden itibaren değişik konumlarda yer almıştır. Ankastre kiriş için izotropik malzemeler; Çelik, Alüminyum, Bakır kuUanılmıştır Problemin çözümünde Sonîıs Elemanlar yöntemi kullanılmıştır. İki boyutlu dört düğümlü bir izoparametrik sonlu eleman modeli seçilmiştir. Sonlu eleman modeli hazır bilgisayar programı yardımıyla elde edilmiştir. Elasto - plastik gerilim analizi için özel bilgisayar programı geliştirilmiştir. Elde edilen elastik gerilim dağılımı, delik etrafında gerilme yığılma faktörü, artık gerilmeler grafikler halinde gösterilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate elastic stress distributions, stress concentration factors and effect of the residual stresses in a cantilever beam with a circular hole. The beam analyzed is subjected to a couple moment created by two vertical loads acting in the plane of the symmetry of the beam. The center of the hole is located on the transverse axis of the cantilever beam at several distances from the longitudinal axis. Isotropic materials namely Steel, Aluminium, Copper are used as the cantilever beam material. Finite element method has been used to solve the problem. Two dimensional four node quadrilateral isoparametric finite element model has been chosen. The mesh generation has been obtained from prepared computer program. The special computer program has been developed for the eîasto - plastic stress analysis. Elastic stress distributions, stress concentration factors around the hole and residual stresses are shown in the graphics.