Düzgün yüzeyli silikon materyal çevresinde radyasyon tarafından indüklenen kapsül formasyonu üzerine mezenkimal kök hücre içeren yağ grefti ve trombositten zengin plazma etkisi
The effects of fat graft containing mesenchymal stem-cells and prp on radiation-induced capsule formation around smoth surface silicone material
  1. Tez No: 359317
  2. Yazar: İRFAN İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZLEM GÜNDEŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Meme protezleri çevresinde gelişen kapsül kontraktürü kozmetik veya rekonstruktif meme cerrahisi sonrası sık karşılaşılan ve iyi bilinen klinik durumdur. Bu çalışmada ,deney hayvanlarında radyoterapi uygulanarak indüklenen silikon materyal etrafında geliştirilecek kapsul kontraktürü gelişimi üzerinde mezenkimal kök hücre(SVF) içeren yağ grefti ve TZP 'nin etkisini araştırmak amaçlanmıştır YÖNTEM: Çalışmada 31 adet wistar albino tipi rat kullanılmış, 4 adet rat PRP ve SVF elde etmek için sakrifiye edilmiş , sonrasında ratlar her grupta 9 rat olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Grup 1 de ratların sırt bölgesinden yapılacak 1 cm lik transvers cilt insizyonu ve tünelizasyon sonrası sırt bölgesinde panniculus carnosis dokusu altındaki poşa 1x1x0,5 cm boyutlu bir adet düzgün yüzeyli silikon protez yerleştirildi. silikon protez yerleştirilen doku alanına 10 Gy dozunda radyasyon uygulandı. Sonrasında protez yerleştirilen poşlara ve çevre dokulara yağ grefti, mezenkimal kök hücre içeren SVF ve TZP karışımı enjekte edildi. Grup 2 de ratlara aynı işlemler yapılıp protez yerleştirilen poşlara ve çevre dokulara serum fizyolojik enjekte edildi. Gup 3 de ratlara aynı işlemler yapılıp protez yerleştirilen poşlara ve çevre dokulara yağ grefti enjekte edildi. Postoperatif 56. günde tüm gruplarda silikon çevresinde gelişen kapsül kontraktürü makroskopik ,radyolojik olarak değerlendirildi ve son olarak implant ve çevresindeki kapsül çıkartılarak histopatolojik incelemeye gönderildi. BULGULAR: 56. Günde yapılan makroskobik değerlendirmede grup 1' de kontrol grublarına göre daha ince kapsul oluşumu gözlendi. Ultrasonografik inceleme sonucunda grup 1' de ortalama kapsül kalınlığı 0,4875 mm iken, grup 2'de 0,6625 mm ve grup 3'te 0,525 mm olarak ölçüldü. Histopatolojik inceleme sonrası kesit alanda grup 1' de ortalama kapsul kalınlığı 109,6288889 µm grup 2 de 343,6644444 µm , grup 3 te ise 157,3711111 µm, grup 1'de ortalama fibroblast sayısı 218,3 grup 2 de 287,7 grup 3 te 193,88 ,ortalama nötrofil sayısı grup 1 de 19,2 grup 2 de 48,7 grup 3 te 29,2 olarak ve son olarak ortalalama neovaskularizasyon sayısı grup 1 de 25, grup 2de 31,2 ve grup 3te 31,4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Capsule formation around breast implant is a well-known clinical entity in cosmetic and reconstructive breast enhancement. Although the exact reason for capsule formation is unclear , different treatment modalities have been described for prevention. The aim of the study is to investigate the effect of fat graft containing mesenchymal stem-cells and PRP on radiation-induced capsule formation around smoth surface silicone material. METHOD: 31 wistar albino rats were used for this study, 4 rat has been sacrificed to obtain PRP and SVF. After the rats were divided into 3 groups so that each group of 9 rat. 1x1x0.5 cm sized a smooth surface silicone prosthesis was placed pocket under panniculus carnosus tissue by 1 cm transvers skin incision and tunnelization in thoracodorsal region of rats in group 1. Silicone-implanted regions were irradiated with 10-Gy as single fraction electron beam. After radiation, the mixture of stromal vascular fraction ,platelet-rich plasma and fat grafts were injected to pocket and around tissue. the same process was applied for rats in group 2 and 3 but after radiation , saline was injected to pocket and arround tissue rats in group 2 and fat graft was injected to pocket and arround tissue rats in group 3. On 56 day ,capsule formations arround silicone material were evaluated by macroscopic and radiological. After examination capsule formation and silicone material were excised and posted for histopathological review RESULTS: On 56 day group 1 compared countrol groups and capsule formation was thiner in group 1 at macroscopic evaluation. Average thickness of the capsule was measured 0.4875 mm in group 1 , 0,6625 mm in group 2 and in group 3 at result of ultrasonographic examination. After histopathological examination in cross-section,average thickness of the capsule was measured 109,6288889 µm in group 1 , 343,6644444 µm in group 2, 157,3711111 µm in group 3 and the average number of fibroblast 218,3 in group 1, 287,7 in group 2 , 193,88 in group 3 and the average number of neutrophil 19,2 in group 1, 48,7 in group 2 , 29,2 in group 3 and the average number of neovascularization 25 in group 1, 31,2 in group 2 and 31,4 group 3.