Elektif fess ve septorinoplasti geçirecek hastalarda tek doz pregabalin verilmesinin preoperatif ve postoperatif sedasyon/anksiyete skorlarına ve postoperatif analjezik ihtiyacına etkisi
The effect of administrating one dose of pregabalin to patients to undergo elective fess and septorhinoplasty on preoperative and postoperative sedation/anxiety scores and postoperative analgesic need
  1. Tez No: 359333
  2. Yazar: ERAY YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN ÖKESLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET ELEKTİF FESS VE SEPTORİNOPLASTİ GEÇİRECEK HASTALARDA TEK DOZ PREGABALİN VERİLMESİNİN PREOPERATİF VE POSTOPERATİF SEDASYON/ANKSİYETE SKORLARINA VE POSTOPERATİF ANALJEZİK İHTİYACINA ETKİSİ, ERAY YAŞAR, UZMANLIK TEZİ, KONYA, 2014 AMAÇ: Bu çalışmada burun cerrahisinin ağrılı bir girişim olması nedeniyle, yeterince santral sensitizasyon ve periferik hipersensitivite yaratabileceğini göz önüne alarak, elektif burun cerrahisi geçirecek hastalarda, preoperatif olarak verilen pregabalinin adjuvan ve multimodal yöntem olarak analjezik etkinliğini, anksiyolitik etkinliğini, sedasyon özelliğini ve postoperatif analjezik ihtiyacına etkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Elektif FESS ve septorinoplasti operasyonu planlanan 18-65 yaş arası 60 hasta; rastgele iki gruba ayrılarak pregabalin (n=30) ve kontrol (n=30) grupları oluşturuldu. Operasyondan 1 saat önce pregabalin gruba pregabalin kapsül 300 mg ve kontrol gruba plasebo olarak içi boşaltılmış pregabalin kapsül verildi. Hastaların ilaç verilmeden hemen önce ve operasyondan hemen önce STAI TX-I indeks ile anksiyetesi değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi NRS ağrı ve RSS değerleri kaydedildi. Bazal, indüksiyon sonrası, operasyon süresince her 10 dk'da, operasyon sonu ve ekstübasyon sonrası 5. dk'da; KAH, SAB, DAB, OAB, BİS, SpO2, remifentanil kullanım miktarı ölçüldü ve kaydedildi. Hastalar ekstübe edildikten sonra 5. dakikada Modifiye Aldrete Skala ile derlenmesi değerlendirildi. Hastaların postoperatif 0, 15 ve 30. dk'larda PACU daki; 1, 3, 5, 12 ve 24. saatlerde KBB servisindeki RSS, NRS ağrı, bulantı–kusma, baş ağrısı, baş dönmesi ve ağrı kesici kullanılıp kullanılmadığı, analjezik miktarı ve ilk analjezik zamanı takip edildi. BULGULAR: Gruplar arasında demografik veriler, cinsiyet, ASA, cerrahi ve anestezi sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p > 0.05). Kontrol ve pregabalin grubun pregabalin verilmeden önce STAI anksiyete değerlendirmesi benzerdi (p > 0.05). Pregabalin verildikten 1 saat sonra (ameliyattan önce) ise; pregabalin grubun kontrol grubuna göre STAI anksiyete değerlendirmesi, istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı azalmıştı (p˂0.01). Pregabalin grupta pregabalin verilmeden önce ve verildikten 1 saat sonra STAI anksiyete değerlendirmesi karşılaştırıldığında; pregabalin verildikten sonra STAI anksiyete değerlendirmesi istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı azalmıştı (p˂0.01). Kontrol grupun pregabalin verilmeden önce ve verildikten 1 saat sonra STAI anksiyete değerlendirmesiyle istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p > 0.05). Grupların bazal, indüksiyon sonrası, operasyon süresince her 10 dk da, operasyon sonu ve ekstübasyon sonrası 5. dk da; KAH, SAB, DAB, OAB, BİS, SpO2 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p > 0.05). Grupların intraoperatif remifentanil kullanımı ve total remifentanil kullanımı benzerdi (p > 0.05). Grupların preoperatif (ameliyattan hemen önce), postoperatif 0, 15 ve 30. dk'larda PACU daki, 1, 3, 5, 12 ve 24. saatlerde KBB servisindeki RSS, NRS ağrı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p > 0.05). Hastaların postoperatif ağrı kesici ve metoklopropamid tüketiminde istatistiksel olarak fark gözlenmedi (p > 0.05). Hastalarımızda en sık görülen yan etki başağrısıydı, fakat gruplar arasında yan etki açısından istatistiksel olarak fark gözlenmedi (p > 0.05). SONUÇ: Preoperatif 1 saat önce verilen 300 mg pregabalinin; yan etkileri az, anksiyolitik etkisi oldukça iyi düzeyde, olumsuz solunumsal ve hemodinamik etkileri olmaması nedeniyle genel anestezide diğer premedikasyon ilaçlarına alternatif kullanılabilecek bir adjuvan olabileceği düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: pregabalin, anksiyete, analjezik tüketimi, genel anestezi, FESS ve septorinoplasti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF ADMINISTRATING ONE DOSE OF PREGABALIN TO PATIENTS TO UNDERGO ELECTIVE FESS AND SEPTORHINOPLASTY ON PREOPERATIVE AND POSTOPERATIVE SEDATION/ANXIETY SCORES AND POSTOPERATIVE ANALGESIC NEED, ERAY YAŞAR, DISSERTATION, KONYA, 2014 PURPOSE: In this study we aimed to investigate the analgesic effectiveness, anxiolytic effectiveness, sedation property and effect on postoperative analgesic need of preoperatively administered pregabalin as an adjuvant and multimodal method in patients to undergo elective nasal surgery considering nasal surgery may cause quite central sensitisation and peripheral hypersensitivity since it is a painful procedure. METHOD: 60 patients aged 18-65 who are scheduled to undergo elective FESS and septorhinoplasty were divided into two random groups, thus pregabalin (n=30) and control (n=30) groups were formed. 1 hour before the operation, pregabalin group was given pregabalin 300 mg capsules and control group was given emptied pregabalin capsules as placebo. Anxiety of patients just before administering the drug and right after the operation was evaluated with STAI TX-I index. NRS pain and RSS values of patients before the operation were recorded. HR, SAP, DAP, MAP, BIS, SpO2, remifentanil use values at basal level, after induction, every 10 minutes during the operation, at the end of the operation and 5th minute after extubation were measured and recorded. At the 5th minute after the extubation, recovery of patients was evaluated with Modified Aldrete Scale. At 0, 15th and 30th minutes postoperatively in PACU; 1st, 3rd, 5th, 12th and 24th hours in otorhinolaryngology service; it was monitored if the patients had RSS, NRS pain, nausea-vomiting, head ache, dizziness or whether they used pain killers, amount of analgesics and time of first analgesic. FINDINGS: There was not any statistically significant difference among groups in terms of demographic data, gender, ASA, surgery and durations of anaesthesia and surgery (p > 0.05). STAI anxiety assessment of control and pregabalin groups before pregabalin was similar (p > 0.05). 1 hour after pregabalin was given (preoperatively); the reduction in STAI anxiety evaluation of pregabalin group compared to control group was statistically significantly high (p˂0.01). When in pregabalin group, STAI anxiety evaluations from before and 1 hour after pregabalin was given were compared, it was found that there was a statistically significant decrease in STAI anxiety evaluation after pregabalin was given (p˂0.01). In control group, there were no statistically significant differences between STAI anxiety evaluations from before and 1 hour after pregabalin was given (p > 0.05). There were no statistically significant differences between HR, SAP, DAP, MAP, BIS, SpO2 values at basal level, after induction, every 10 minutes during the operation, at the end of the operation and 5th minute after extubation (p > 0.05). Intraoperative remifentanil use and total remifentanil use of groups were similar (p > 0.05). There were no statistically significant differences in RSS, NRS pain values measured preoperatively (just before the surgery); 0, 15th and 30th minutes postoperatively in PACU; 1st, 3rd, 5th, 12th and 24th hours at otorhinolaryngology service (p > 0.05). There were no statistically significant differences in postoperative use of pain killers and metoclopropamide (p > 0.05). The most common adverse effect seen in our patients was head ache, but there were no statistical differences among groups in terms of adverse effects (p > 0.05). CONCLUSION: We believe that 300 mg pregabalin administered 1 hour preoperatively is an adjuvant which can be used as an alternative to premedication drugs in general anaesthesia because it has very few adverse effects, a high anxiolytic effect, and no negative respiratory and hemodynamic effect. KEYWORDS: pregabalin, anxiety, analgesic consumption, general anaesthesia, FESS and septorhinoplasty