4f series PAW pseudopotentials
4f serisi YZD sanalpotansiyelleri
  1. Tez No: 359335
  2. Yazar: GÜVEN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN PARLAK, PROF. DR. RESUL ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
4f elektronları birçok ilginç optik, manyetik, elektriksel ve yapısal katı hal olaylarına sebep olan olağandışı davranış gösterir. Bu elektronların sanalpotansiyel çerçevede açıklanması karmaşık yapıları nedeni ile kısmen zordur. Bu tezin amacı, nadir toprak elementi içeren katıların özelliklerini araştırmak amacı ile katı hal kodlarında kullanılan 4f elektron sistemleri için çok iyi test edilmiş bir Yansıtıcı ile Zenginleştirilmiş Dalga (YZD) veri kümesi oluşturmaktır. Lantanit grubu elementler için YZD veri kümeleri hem Yerel Yoğunluk Yaklaşımı hem de Genel Gradyan Yaklaşımı değiş-tokuş korelasyonlar için oluşturuldu. Lantanit grubu elementleri için YZD veri kümeleri örgü sabiti, hacim modülü ve hacim modülünün basınca göre türevini hesaplamak için kullanıldı. Ayrıca elektronik durum yoğunluğu, açısal momentum bağımlı elektronik durum yoğunluğu ve elektronik bant yapısı da hesaplandı. Elde edilen sonuçlar var olan verilerle uygunluk göstermektedir. Bu tezin sonunda 15 lantanit elementinin Yerel Yoğunluk Yaklaşımı ve Genel Gradyan Yaklaşımının YZD verileri, nadir toprak elementi içeren herhangi bir bileşiği tanımlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
4f electrons show peculiar behaviour leading to many interesting optical, magnetic, electrical and structural solid state phenomena. Their description in a pseudopotential framework proved to be difficult, partly due to their compact structure. The aim of the present thesis is to provide a well-tested of Projected Augemented Wave (PAW) data set for 4f electron system that can be used in solid state codes to investigate the properties of rare-earth containing solids. The projected augemented wave data sets for the lanthanide group of elements were created with local-density as well as gradient-corrected exchange correlations. The set of these PAWs were used to calculate equilibrium structural data such as lattice constant, bulk modulus, and its' pressure derivative of 15 lanthanide elements (La, Ce, Pr, Nd, Pm, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb and Lu). We have also calculated electronic band structure and angular momentum resolved density of electronic states. The computed results show a reasonable agreement with the available data. The outcome of the thesis is 15 sets of LDA and GGA PAW data for lanthanides that can be used to describe rare-earths in any compound that contains them.