Obez bireylerde beden algısı, benlik saygısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of obese individuals' body image, self-esteem and life quality
- Tez No: 359344
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada obez bireylerin obez olmayanlara göre bedenlerinden hoşnutsuzluklarının daha yüksek, benlik saygılarının daha düşük ve yaşam kalitelerinin düşük olma ihtimalinin daha fazla olacağı varsayımı araştırılmıştır.Çalışma Eylül 2013- Haziran 2014 tarihlerinde 30'u Obez, 30'u Kontrol grubu olmak üzere toplam 60 kadın birey ile gerçekleştirilmiştir. Obez grubu İstanbul Medicine Hospital Beslenme ve Diyet Polikliniğinde ayaktan izlenen ve obezite tanısı konulan olgular arasından rastgele seçilmiştir. Bireylerin yaşları 16 ile 51 yıl arasında değişmekte olup, ortalama yaş 31.42±9.32 yıldır. Obez grubun Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalaması 34.89±4.25 kg/m2, Kontrol grubunun da BKI ortalaması 21.46±3.85 kg/m2 dir. Çalışmaya alınan bireylerin ağırlık ve boy ölçümleri alınmış, BKİ' leri belirlenmiştir. Beden algısını değerlendirmek için“Beden Algısı Ölçeği”, Benlik saygısını değerlendirmek için“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”, yaşam kalitelerini değerlendirmek için“Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde, Obez ve kontrol grupların Depresif Duygulanım puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was hypothesized that obese individuals tend to have lower selfesteem and life quality and they tend to have higher body dissatisfaction compared to non-obese individiuals. It was conducted on between September 2013 and June 2014 with a total of 60 patients including 30 obese and 30 control group. In this study, people who were diagnosed as having obesity were randomly selected as an obese group among the outpatients followed in İstanbul Medicine Hospital Nutrition and Dietetics Polyclinic. The average age was 31.42±9.32 years (16-51 years). The average BMI was 34.89±4.25 kg/m2 among obese group and 21.46±3.85 kg/m2 among controls. Weight and height of individuals participating in this study was measured and their BMIwas calculated. In order to evaluate the self-esteem Rosenberg Self-Esteem Scale, to evaluate the body image Body Image Scale and to evaluate the life quality Quality of Life Scale was applied. In this study there is a statistically significant difference in depressive affect scores among both groups.People who were diagnosed as having obesity had a signicificantlyhigher scores of depressive affect compared with control group. In this study there is a statistically significant difference in self-esteem scores among groups.