Akut strok hastalarında prognostik risk göstergesi olarak nabız dalga analizi
The relationship between arterial stiffness parameters, stroke severity and mortality in patients with acute ischemic stroke
- Tez No: 359368
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, akut iskemik inme hastalarında arteriyal sertlik parametreleri ile inmenin ciddiyeti ve hastana içi ölüm arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve Metod: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğine Mayıs 2012 ile Aralık 2013 tarihleri arasında akut iskemik serebrovasküler hastalık tanısıyla yatırılan 18-95 yaş arası, 63'ü erkek hasta ve 44'ü kadın hasta olmak üzere toplam 107 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yatışının ilk 24. saatinde, 3. gününde ve 7. gününde santral sinir sistemi muayeneleri yapıldı veklinik değerlendirme skalaları (GOS, RANKIN, NIHSS) hesaplanarak inmenin ciddiyeti belirlendi. Yine hastaların yatışının ilk 24. saatinde, 3. gününde ve 7. gününde arteriyel sertlik ve merkezi kan basıncı değişkenliklerini kaydetmek için ambulatuar kan basıncı aleti takıldı. Arteriyal sertliği gösteren parametrelerden Augmentasyon indeksi (Alx@75), nabız dalga hızı ve nabız basıncı değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 107 hastanın 63'ü (%58.9) erkek, 44' ü kadın (%41.1) idi. Hastaların yaş ortalamaları 66.5 ± 15.2 idi. Hastaların 70'i (%65.4) hipertansif, 30'u (%28) diabetik, 33 (%30.8) hastada aile öyküsü pozitifliliği, 25 (%23.4) hastada sigara kullanım öyküsü, 28 (%26.2) hastada KAH öyküsü, 10 (%9.3) hastada KKY öyküsü mevcuttu. GOS skoru ≤3 olan hastalarda skoru >3 olan hastalara göre ölçülen Alx@75 değerleri anlamlı olarak daha yüksekti (30.0±10.7 karşı 24.9±10.6; p=0.02), RANKİN skoru >3 olan hastalarda skoru ≤3 olan hastalara göre ölçülen Alx@75 değerleri anlamlı olarak daha yüksekti (29.4±11.3 karşı 24.3±9.9; p=0.01), NIHSS skoru >15 olan hastaların skoru ≤15 olan hastalara göre ölçülen Alx@75 değerleri belirgin olarak daha yüksekti ( 31.5±12.3 karşı 25.5±10.2; p=0.02).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study, to investigate the relationship between arterial stiffness parameters and stroke severity and mortality in patients with acute ischemic stroke. Material and Method: Selcuk University Faculty of Medicine Department of Neurology in May 2012 and between December 2013 hospitalized with acute ischemic cerebrovascular disease between the ages of 18-95, a total of 107 patients were studied, including one 63 men and 44 woman. The first 24 of hospitalization hours, 3 day and 7 central nervous system examination was performed on the day and clinical assessment scales (GOS, Rankin, NIHSS) was determined by calculating the severity of stroke. The first 24 of hospitalization hours, 3 day and on the day of 7 to evaluate arterial stiffness and central blood pressure variability ambulatory blood pressure device installed. Arterial stiffness index indicating the augmentation of the parameters (Alx @ 75), pulse wave velocity and pulse pressure values were calculated. Results: 107 patients were included in our study, 63 (58.9%) were male and 44 were females (41.1%), respectively. The mean age of patients was 66.5 ± 15.2. 70 patients (65.4%) were hypertensive, 30 (28%) were diabetic, 33 (30.8%) of them had family history and 25 (23.4%) of them smoking history, 28 (26.2%) of them in the history of coronary artery disease, 10 (9.3% ) of them had a history of heart failure. In patients GOS score ≤ 3 compared with score > 3 patients with Alx @ 75 values were significantly higher (30.0 ± 10.7 versus 24.9 ± 10.6, p = 0.02), in patients with RANKIN score > 3 compared with scores ≤ 3 were measured by Alx @ 75 values were significantly higher (29.4 ± 11.3 versus 24.3 ± 9.9, p = 0.01), NIHSS score > 15 patients compared with scores ≤ 15 patients according to the values measured Alx @ 75 were significantly higher (31.5 ± 12.3 versus 25.5 ± 10.2, p = 0.02).