Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda aerobik egzersiz programının yaşam kalitesi, dispne, fiziksel fonksiyonlar ve solunum fonksiyonlarına etkinliği
The effects of aerobic exercise on quality of life, dysphnea, physical function and pulmonary function tests in patients with copd
  1. Tez No: 394081
  2. Yazar: İBRAHİM TUĞRUL TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA LEVENDOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik Obstrtrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH); kalıcı hava akımı kısıtlaması ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Egzersiz ve aktivite kısıtlanması KOAH'ın karekteristik bulgusudur. Egzersiz intoleransı KOAH'ın en rahatsız edici belirtilerinden biridir. İskelet kas disfonksiyonu egzersiz intoleransının gelişiminde önemli rol oynar. Pulmoner rehabilitasyon KOAH'lı hastalara önerilmektedir. Egzersiz eğitimi KOAH'lı hastalarda pulmoner rehabilitasyonun ana öğesidir ve egzersiz kapasitesini artırır. Pulmoner rehabilitasyon programının süresi en az 6 hafta olmalıır. Çalışmamızda, KOAH tanısı ile ayaktan pulmoner rehabilitasyon alan 30 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalara orta (KHR %60) ve yüksek (KHR %70) yoğunluklu aerobik egzersiz programı haftada 3 gün ve 8 hafta uygulandı. Solunum fonksiyonları, altı dakika yürüme testi (6DYT), dispne (mMRC dispne skalası) ve yaşam kalitesi (SGRQ) testleri 8 haftalık rehabilitasyon programı öncesi ve sonrası hastaların dosyalarından elde edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD), a common preventable and treatable disease, is characterized by persistent airflow limitation. Exercise and activity limitation are characteristic features of chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Exercise intolerance is one of the most troubling manifestations of COPD. Skeletal muscle dysfunction plays a major role in the development of exercise intolerance. Pulmonary Rehabilitation is recommended for patients with COPD. Exercise training, a core component of pulmonary rehabilitation and improves the exercise capacity of patients with COPD. The duration of the pulmonary rehabilitation program should be at least 6 weeks. İn our study, data from 30 patients who get outpatients pulmonary rehabilitation with COPD diagnosis were analyzed retrospectively. Moderate (HRR 60%) and high (HRR 70%) intensity aerobic exercise program 3 days a week and 8 weeks were performed to patients. Pulmonary functions, six minute walk test (6MWT), dyspnea (mMRC dyspnea scale) and quality of life (SGRQ) tests before and after an 8-week rehabilitation program were obtained from patients' medical records.