Hemodiyaliz hastalarında serum RBP-4 düzeyinin klinik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Association of serum RBP-4 level with clinical and biochemical parameters in hemodialysis patients
  1. Tez No: 359390
  2. Yazar: ESRA TURAN CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN USUL SOYORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Turan Canbaz E.“Hemodiyaliz Hastalarında Serum RBP-4 Düzeyinin Klinik ve Biyokimyasal Parametrelerle İlişkisi”Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Van 2014 RBP-4, insülin direncine neden olduğu gösterilmiş olan bir adipositokindir. Serum RBP4 konsantrasyonları obezite, bozulmuş glukoz toleransı ve tip 2 diabeti olan insülin dirençli kişilerde yüksek bulunmuştur. RBP-4 renal yolla atılan bir molekül olduğundan, renal yetmezlikte serum düzeyleri artmaktadır. Hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalıklar mortalitenin en önemli nedenidir. Kardiyovasküler mortaliteye insülin direnci, inflamasyon ve aterosklerozun katkısı bulunmaktadır. Bu çalışmada inflamasyon ve insülin direncinin sıkça bulunduğu hemodiyaliz hastalarında serum RBP-4 düzeyinin klinik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya en az 6 aydır son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 kez hemodiyalize giren 54 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 44±14,3 olup 29'u erkek ve 25'i kadındı. 18 yaşından küçük, diabeti, aktif inflamasyonu ve KBY dışında kronik inflamatuar hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Kontrol grubu 23 sağlıklı gönüllü bireyden oluşturuldu. Kontrol grubu olarak alınan sağlıklı gönüllülerin yaş ortalaması 43±17,8 olup 15'i erkek, 8'i kadındı. Serum RBP-4 düzeyleri ELISA yöntemiyle bakıldı. Hasta ve kontrol gruplarında ayrıca hemogram, CRP, biyokimya (glukoz, kreatinin, üre, BUN,total protein, albümin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, ALT, AST, total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL- kolesterol, trigliserid), demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, fT4, TSH, PTH, insülin çalışıldı. Ayrıca çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin boy, kilo, VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, sistolik TA ve diastolik TA değerleri ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Turan Canbaz E.“Association of Serum RBP-4 Level with Clinical and Biochemical Parameters in Hemodialysis Patients”Yuzuncu Yil University Medicine Faculty, Internal Medicine Graduate Thesis. Van 2014. RBP-4 is an adipocytokine that is shown to lead insulin resistance. Serum RBP-4 concentrations are found to be high in insulin-resistant patients with obesity, impaired glucose tolerance and type II diabetes mellitus. As RBP-4 is a molecule that is excreted by renal route, its levels are increased in renal failure. Cardiovascular diseases are most important cause of mortality in hemodialysis patients. Insulin resistance, inflammation and atherosclerosis contribute cardiovascular mortality. In the present study, it was aimed to evaluate association of serum RBP-4 level with clinical and biochemical parameters in hemodialysis patient who often have inflammation and insulin resistance. The study included 54 patients who underwent hemodialysis (3 times per week) due to end-stage renal disease for at least 6 months. There were 29 men and 25 women. Mean age was 44.0±14.3 years. Patients younger than 18 years of age, those with diabetes mellitus, those with active inflammation and those with chronic inflammatory disease other than CRF were excluded. Control group consisted of 23 healthy volunteer, including 15 men and 8 women. Mean age was 43.0±17.8 years in the control group. Serum RBP-4 levels were studied by using ELISA method. Complete blood count, CRP, biochemical tests (glucose, creatinine, blood urea nitrogen, total protein, albumin, sodium, potassium, calcium, phosphor, ALT, AST, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride), iron, iron binding capacity, ferritin, fT4, TSH, PTH, and insulin were also studied in both patient and control groups. In addition, weight, height, BMI, waist circumference, hip circumference, waist: hip ratio, systolic and diastolic blood pressure were recorded in all subjects.