A Comparison of IMS and ADABAS data base management systems
- Tez No: 3595
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
ÖZET IMS VE ADABAS VERÎ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Suat Yaşar KONCA Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ Mayıs 1988, 320 sayfa Bu çalışmada IMS ve ADABAS gibi iki ticari veri tabanı yönetim sistemi incelenmiştir. Her iki veri tabanı yönetim sisteminde veri tabanı yapıları, uygulama tasarım ve geliştirme olanakları, yardımcı programlar, veri güvenliği ve bütünlüğü ile veri sözlüğü desteği konuları ele alınmıştır. Sistemler bu konularda tek tek ve genel yapılarıyla karşılaştırılmıştır, elde edilen bazı sonuçlar tezin sonunda sunulmuştur. Anahtar kelimeler : dördüncü nesil diller, hiyerarşik veri tabanı modeli, inverted listeler, veri sözlüğü integrasyonu iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF IMS AND ADABAS DATA BASE MANAGEMENT SYSTEMS Suat Yaşar KONCA M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ May 1988, 320 pages Two commercially available data base management systems, IMS and ADABAS, are examined in this study. The data base architectures, facilities of data base application design and development, data base utilities, security and integrity concepts and data dictionary support topics in both data base management systems are scrutinized. The systems are compared in these individual aspects and in the whole system level. Some conclusions are drawn at the end. Keywords : data dictionary integration, fourth-generation languages, hierarchical data base model, inverted lists 111