Bilgisayarlı tomografide ölçülen mide antropilor cidar kalınlıkları ile endoskopi ve/veya biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of endoscopy and/or biopsy results with gastric antropylor wall thickening measurements on CT images
  1. Tez No: 359408
  2. Yazar: ZÜLKÜF AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Endoskopi(gastroskopi) ve/veya biyopsisi yapılan hastaların tüm abdomen BT görüntülerinde ölçülen antropilor cidar kalınlık artışlarının benign ve malign patolojiler açısından ayırımını yapabilecek bir eşik değer bulmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 18-84 yaşları arasında (72 erkek, 46 kadın ortalama yaş: 49.47 ± 15,3) toplam 118 hasta alındı. Çalışmamızda tüm hastaların endoskopi(gastroskopi) sonuçları mevcut iken bu hastaların 73'ünde biopsi yapılmıştır. Hastalar endoskopi sonuçlarına göre normal, antral gastrit, antral erozyon ve antrum kanseri olmak üzere 4 grupta değerlendirildi. Biyopsi yapılan 73 hasta ise patolojik değerlendirme sonuçlarına göre kronik gastrit, hafif-orta-şiddetli aktif kronik gastrit ve kanser olmak üzere 5 grupta incelendi. Ayrıca patolojik incelemede 17 kanser hastası dışında kalan 56 benign bulguya sahip hastada H.pylori açısından değerlendirilme yapılmıştır. Hastaların tümünde radyoloji departmanınca daha önce protokolü belirlenmiş İV ve oral kontrast uygulamalı üst ve alt abdominal tomografi tetkikleri mevcuttu. Hastalar ortalama 12 saatlik açlık sonrası tetkike alındı. Hastalara tetkikten önce 1 saat içerisinde 1000-1500 ml suyu (kontrastsız) 10 dakikada bir 2 bardak (200-300ml) içerek tüketmeleri söylendi. Son 2 bardak çekimden hemen önce içirilip inceleme sırasında midenin dolu olması sağlandı. BT görüntüleri 16 dedektörlü çok kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı ile elde edildi. Daha sonra hastalara otomatik bir enjektör aracılığı ile önkol veninden 100 mL iyonize olmayan intravenöz kontrast madde 3 mL/saniye hızında uygulandı. Kontrast madde verilmeye başladıktan 70 saniye sonra hastanın nefesi tutturularak diyafragma üzerinden başlayarak simfizis pubis düzeyine kadar kesitler elde edildi. Sürekli değişkenler bakımından grupları karşılaştırmada Tek yönlü Varyans analizi yapılmıştır. Varyans analizini takiben farklı grupları belirlemede Duncan testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede ise Ki-kare testi kullanılmıştır. Ayrıca, malign ve benign patolojileri ayırmada cidar kalınlığı için kesim değerini belirlemede ROC analizi yapılmıştır. Sonuç: Tüm hastalarda endoskopi sonuçlarına göre normal ve antral erozyon grupları arasında cidar farkı istatistik olarak anlamlı iken antral gastrit ile bu gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır(p=0,001).. Cidar farkı her ne kadar istatistik olarak anlamlı çıkmış olsa dahi hasta popülasyonun az olması ve biyopsi endoskopi ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı çıkmaması nedeniyle BT' de cidar kalınlığı bakımından ayrımının yapılamayacağını düşünmekteyiz. H.pylori pozitif hastalarda antral gastrit ve antral erozyon grupları arasında cidar farkı istatistik olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Antral gastrit ve antral erozyon arasında cidar kalınlığı bakımından saptanan istatistik farklılık, antral erozyon olgularının az olması ve biyopsi sonuçlarına göre her iki grup arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığından BT' de cidar kalınlığı bakımından ayrımının yapılamayacağını düşünmekteyiz. Malign ve benign natürlü antral kalınlaşmalar için kesim değeri 11,9 mm olarak alınması durumunda; gerçek pozitif değer (duyarlılık): %100 ve gerçek negatif değer (spesifite): %98 olarak bulunmuştur. Tartışma: BT' de sadece antropilor cidar kalınlığı ölçümü ile benign ve malign patolojiler ayrılabilmektedir. Fakat optimal bir kesim değeri için çok sayıda, geniş kapsamlı hasta popülasyonlarında çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca benign patoloji alt gruplarında saptadığımız cidar farklılıklarının klinik kullanımda yer edinebilmesi için endoskopi ve biyopsi incelemelerinin standardize edilmesi ve geniş kapsamlı hasta popülâsyonlarında çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda cidar kalınlığı için kesim değeri 11,9 mm olarak alındığında mide kanserli olgular ile benign patolojik durumlar arasında istatistik olarak anlamlı fark bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: In this study, we aimed to detect a possible cut-off value in gastric wall thickening which is measured on CT scans for the discrimination of benign and malign processes in the patients who underwent to gastroscopy and/or biopsy procedures. Material and methods: A total of 118 patients (72 male,46 female; mean age: 49.47 ± 15,3) were included in the study. All of these patients underwent to gastroscopy but gastric biopsies were taken in 73 of them. Patients were classified to 4 groups according to gastroscopic results; normal, antral gastritis, antral erosion and antral cancer.73 patients who underwent to biopsy procedures were categorized to 5 groups according to pathological results: chronic gastritis, mild-moderate-severe active chronic gastritis and cancer. In addition except for 17 pathological proven cancer cases, 56 of 73 patients who have benign conditions, were also investigated for H.pylori. Previously designated abdominal CT scans with oral and intravenous contrast medium of all these patients were available in our department. CT images were obtained by a 16 detector multislice CT. 70 seconds after starting the contrast administration, images were obtained with a breath-hold technique from the level of diaphragma and to the level of symphysis pubis. For the comparison of the continuous variables, one-way variant analysis was performed. After Variant analysis, Duncan test was performed for the determination of different groups. We performed a chi-square test for searching the relationship between categorical variables. Also we used a ROC analysis for the detection of a cut-off wall-thickening value for disrimination of benign and malign processes. Results: Although, according to gastroscopy results, the difference in the wall thickness between normal and antral erosion groups was statistically significant(p=0,001), the differences between antral gastritis and the other groups were not significant. However the difference in the wall thickness was statistically significant, we think that it is not feasible to determinate the processes according to wall thickening measurement in CT images because the patient number is small and correlation between biopsy and gastroscopy is not statistically significant. Among H. Pylori positive patients, difference in wall thickening between antral gastritis and antral erosion groups was found to be statistically significant. (p=0,001).We think that this statistically significant difference in wall thickening between antral gastritis and antral erosion can not provide a discrimination because of limited case number of patients with antral erosion and the lack of a significant correlation between these two groups. When the cut-off value for malign-benign antral thickening is accepted as 11,9 mm, sensitivity and spesifity were found to be 100% and 98%, respectively. Conclusion: On CT, antropylor wall thickness measurement can discriminate benign and malign processes, but for a definite cut-off value, studies based on enlarged series are required. In addition, endoscopic and biopsy management protocols must be standardized and larger studies must be conducted for assessing the applicability of wall thickening which we observed between benign processes subgroups in clinical use. A statistically significant difference between gastric cancer and benign processes is detected; sensitivity and spesifity were found to be 100% and 98%, respectively when a cut-off value for wall thickening is accepted as 11,9 mm.