Metastatik mide kanserli hastalarda sarkopeninin ve sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia and systemic inflammatory biomarkers in metastatic gastric cancer patients
- Tez No: 874171
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY TUĞBA ÜNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metastatik mide kanseri tanılı hastalarda sarkopeni sıklığının belirlenmesi, sarkopeninin sistemik inflamatuar biyobelirteçler ile ilişkisinin araştırılması, sarkopeni risk faktörlerinin belirlenmesi ve bunlara ek olarak da sarkopeninin ve sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin genel sağkalım değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2016 ile 2022 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine mide adenokanseri tanısıyla başvuran; tanı anında veya takipte metastatik olan, 18 yaş ve üstünde olan, ikinci kanser öyküsü bulunmayan, tanı, tedavi ve takiplerini D.E.Ü. Tıbbi Onkoloji Kliniğinde gerçekleştirmiş olan 177 hasta dahil edilmiştir. Metastatik mide kanseri tanısı olup verileri eksik olan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların demografik, klinik, histopatolojik, laboratuvar ve radyolojik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Abdomen Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülemeleri ile transvers kesitte L3 bulunarak, Hounsfield Ünitesi (HU) -29 ile +150 arasında eşik değer alınarak ölçülen rektus abdominis, external abdominal oblik, internal abdominal oblik, transversus abdominis, psoas majör-minor, quatratus lumborum, spinal erektör kasların alanları cm2 cinsinden hesaplanmıştır. Daha sonra elde edilen toplam kas alanı hastaların boyunun karesine bölünerek İskelet Kas İndeksi SMI (cm2/m2) hesaplanmıştır. Laboratuvar verilerinde inflamatuar biyobelirteçler hesaplanmıştır. Trombositin Lenfosit değerine oranı ile PLR, Monositin Lenfosit değerine oranı ile MLR, Nötrofilin Lenfosit değerine oranı ile NLR, Nötrofil değeri ile Lökosit Nötrofil farkının oranlanması ile türetilmiş Nötrofil Lenfosit oranı olan dNLR, Nötrofil ve Monosit değerinin çarpımının Lenfosit değerine oranı ile SIRI, Nötrofil Lenfosit oranının Trombosit değeri ile çarpılması sonucu SII, Nötrofil, Monosit ve Trombosit değerlerinin çarpımlarının, Lenfosit değerine oranlanması ile PIV, albümin (g/dL) değerinin 10 katı ile Lenfosit sayısının (103/uL) 0.005 katının toplamı ile PNI, C-Reaktif Proteinin (CRP), albümin değerine oranlanması ile CAR değeri, LDH enziminin albümin değerine oranlanması ile LAR değeri elde edilmiştir. Sarkopeni ve Sistemik İnflamatuar Biyobelirteçleri arasındaki ilişki araştırılmış ve sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin sarkopeni için prediktif değerleri ROC analizi ile belirlenmiştir. Sarkopeni risk faktörlerini belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli regresyon analizleri yapılmıştır. Sarkopeninin ve Sistemik İnflamatuar Biyobelirteçlerin sağkalım analizleri için Kaplan Meier analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The objective of this study was to determine the prevalence of sarcopenia in patients diagnosed with metastatic gastric cancer, examine the correlation between sarcopenia and systemic inflammatory biomarkers, identify factors that increase the risk of sarcopenia, and further evaluate the impact of sarcopenia and systemic inflammatory biomarkers on overall survival. Methods: The study included 177 patients with gastric adenocarcinoma who visited Dokuz Eylül University's Medical Oncology Clinic between 2016 and 2022. These patients were diagnosed with metastatic gastric cancer at the time of diagnosis or during follow-up, were 18 years old or older, had no history of second malignancies, and received diagnosis, treatment, and follow-up at the Dokuz Eylül University Medical Oncology Clinic. Patients who provided incomplete data were eliminated from this study. The patients' demographic, clinical, histological, laboratory, and radiological data were analyzed retrospectively. Using abdominal CT imaging, the cross-sectional area of the rectus abdominis, external abdominal oblique, internal abdominal oblique, transversus abdominis, psoas major-minor, quadratus lumborum, and spinal erector muscles was measured in cm2. L3 level was identified with a threshold value between -29 and +150 Hounsfield Units (HU). The Skeletal Muscle Index (SMI) was calculated by dividing the total muscle area by the patient's height squared (cm2/m2). Inflammatory biomarkers were estimated using laboratory data. Platelet-to-Lymphocyte Ratio (PLR), Monocyte-to-Lymphocyte Ratio (MLR), Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR), derived Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (dNLR), Systemic Inflammatory Response Index (SIRI), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Pan-Immune Inflammatory Value (PIV), Prognostic Nutritional Index (PNI), C-Reactive Protein to Albumin Ratio (CAR), and Lactate Dehydrogenase to Albumin Ratio (LAR). The correlation between sarcopenia and systemic inflammatory biomarkers was studied, and the predictive values of systemic inflammatory biomarkers for sarcopenia were calculated using ROC analysis. Univariate and multivariate regression models were used to determine risk factors for sarcopenia. Sarcopenia and systemic inflammatory biomarker survival were analyzed using Kaplan-Meier analysis.