Aortoiliak cerrahide izofluran ve sevofluranın hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the haemodynamic effects of isoflurane and sevoflurane during aortoiliac surgery
  1. Tez No: 88211
  2. Yazar: ESER ÖZLEM ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
52 ÖZET Bu çalışmada, aortun tıkayıcı hastalıklarında, izofluran ve sevofluranın perioperatif hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Etik komite onayı alındıktan sonra, Leriche sendromu nedeniyle aortobifemoral“by-pass”greft cerrahisi yapılması planlanan ASA n-DI sınıfina dahil, iskemik kalp hastalığı olan 20 hasta çalışmaya alındı. Bütün hastalara premedikasyon amacıyla, ameliyathaneye alınmadan önce intramüsküler 5 mg midazolam uygulandı. Anestezi indüksiyonundan önce, lokal anestezi altoda, arteria radialis kanülasyonu yapılıp, pulmoner arter kateteri yerleştirildi. Kalp atım hızı, sistolik, diyastolik,ortalama arter, santral ven, pulmoner arter ve pulmoner kapiller uç basınçları monitorize edilerek, kalp debisi, sistemik ve pulmoner damar direnci hesaplandı. Anestezi indüksiyonunda, 0.15 mg/kg etomidat, 2 ug/kg fentanil, 0.5 mg/kg atrakurium verilerek, 1. gruba (Grup S) % 2.0 sevofluran (1.0 MAC), 2. gruba (Grup İ) %1.0 izofluran (1.0 MAC) kullanıldı. Hemodinamik ölçümler, uyanık, entübasyondan 5 dakika sonra, cerrahi başladıktan 5 dakika sonra, aort klemplenmesinden 5 dakika önce, aort klempinin 5. dakikasında, tüm klempler açıldıktan 5 dakika sonra, cerrahi sonunda ve ekstübasyondan sonra gerçekleştirildi. İstatistiksel değerlendirmelerde, global karşılaştırmalar ve gruplararası karşılaştırmada“Student's t”testi, grup içi hemodinamik parametrelerin karşılaştırılmasında ise tekrarlayan ölçümlü varyans analizi (“repeated measures analysis of variance”) ve“Tukey”testi kullanıldı. Bütün veriler ortalama ve standart sapma şeklinde ifade edildi.53 Grup içi ve gruplar arası karşılaşmada kalp atım hızı, ortalama pulmoner arter basmcı ve pulmoner damar direncinde değişiklik gözlenmemiştir. Sistolik arter basmcı, sevofluran grubunda, başlangıç dönemine göre azalmış olarak seyretmiştir. Santral ven basmcı, her iki grupta da cerrahi insizyon, aort klempi sırasında ve sonrasında artmıştır. Entübasyon, cerrahi insizyon ve aort klempi sırasında, kardiyak indeks, sevofluran grubunda, daha düşük bulunmuştur. Sistemik damar direnci, her iki grupta, aort klempi açıldığında, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da azalmıştır. Sonuç olarak, sevofluranın, izoflurana göre kalp atım hızı, ortalama pulmoner arter basmcı ve pulmoner damar direncini değiştirmeden, sistolik arter basmcı ve kardiyak indeksi daha fazla düşürdüğü ancak sol ventrikül fonksiyonu iyi olan iskemik kalp hastalarında, uygun monitörizasyon altoda, her iki inhalasyon anesteziğine eklenen güçlü ve kısa etkili narkotik analjeziklerle birlikte, iskemi bulgularına rastlanmadan, yeterli hemodinamik kontrol sağlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY This study was designed to compare the effects of isoflurane versus sevoflurane on perioperative haemodynamics in patients undergoing aortoiliac surgery. After institutional approval and informed concent 20 patients ASA grades n-DI, undergoing elective aortobifemoral by-pass surgery were randomly assigned into two groups to receive either sevoflurane or isoflurane for induction and the maintenance of anaesthesia. All patients were premedicated with midazolam. Before induction of anaesthesia a radial and pulmonary artery catheter were inserted in addition to routine monitoring. Anaesthesia was induced with fentanyl (2ug/kg), ethomidate (0.15mg/kg), atracurium (0.5mg/kg) and 1.0 MAC sevoflurane or isoflurane. Haemodynamic measurements were obtained at eight periods; awake- baseline, 5 minutes after intubation, 5 min. after surgical incision, 5 min. before aortic cross-clamping, 5 min. after cross-clamping, 5 min. after removal of all clamps, at the end of the surgery and after extubation. Measurements were included systolic, diastolic and mean arterial pressures (SAP, DAP, MAP), mean pulmonary artery and capillary wedge pressures (MPAP, PCWP), central venous pressure (CVP), heart rate (HR) and cardiac output (CO). Data were expressed as mean ±SEM and analysed by ANOVA and Student's t test. There were no significant changes in HR,MPAP and pulmonary vascular resistance between and within groups. In sevoflurane group SAP was decreased significantly in all periods when compared to baseline values and isoflurane group. A decrease in MAP was observed only after declamping55 period in the same group. PCWP was increased with the surgical incision in isoflurane group. Systemic vascular resistance was decreased in both groups with declamping but this was not significant. Intubation, surgical incision and cross-clamping produced significant decreases in cardiac index in sevoflurane group. In conclusion, both inhalational anaesthetics appear to be safe and provide reasonable haemodynamic control in this low-risk patients undergoing aortobifemoral bypass surgery.