Curcuminin tek akciğer ventilasyonu sonrası akciğerlerde oluşan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine antioksidan etkisi
The effect of curcumine to one-lung ventilation in rats.
- Tez No: 359420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EKEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tüfek, D. Curcuminin tek akciğer ventilasyonu sonrası akciğerlerde oluşan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine antioksidan etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Bu çalışmanın amacı tek akciğer ventilasyonu sonrası akciğerlerde oluşan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerinde curcuminin antioksidan özelliğinin araştırılmasıdır. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TICAM labaratuarında cinsiyeti erkek, ağırlıkları 260-320 gr olan Sprague-Dawley cinsi 30 sıçan ile yapıldı. Sıçanlar rastgele 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 60 dk.TAV sonrasında 30 dk ÇAV uygulandı. DMSO grubuna işlem öncesinde CUR çözmek için kullanılan miktarda DMSO intraperitoneal olarak uygulandı. CUR grubuna işlem öncesinde 200 mg/kg CUR + DMSO intraperitoneal olarak uygulandı.Çalışma sonunda deneklerden alınan akciğer doku örneklerinden MDA, SOD, TNF-α çalışıldı, hemotoksilen-eozin boyama ile doku mikroskobisi yapıldı. Çalışmamızda kullandığımız curcuminin yapılan pek çok araştırmada MDA ve TNF-α düzeylerini düşürüp SOD düzeylerini yükselterek antioksidan etki yaptığı gösterilmiştir. Bizim sonuçlarımız değerlendirildiğinde MDA ve TNF-α değerlerinde düşme tespit edilmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. SOD değerinde yükselme tespit edilmiş olup bu değerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. AC doku örneklerinin histopatolojik değerlendirilmesinde kontrol grubunda meydana gelen alveoler konjesyon, interstisyel ödem, intraalveoler kanama, PMNL ve lökosit infiltrasyonu göre diğer gruplarda istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmış olarak tespit edildi. Sonuç olarak; sıçanlarda TAV ile oluşan İ/R hasar modelinde curcuminin İ/R hasarını, antioksidan mekanizma ile azalttığı ancak istastistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna vardık. CUR bu etkisini net olarak değerlendirebilmek için ileri çalışmaların yapılması kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Tüfek, D. The effect of curcumine to one-lung ventilation in rats. Eskişehir Osmangazi University Medical School, Department of Anesthesiology, Medical specialization thesis, Eskişehir, 2014. The aim of this study, to investigate that antioxidant properties of curcumin on lungs ischemia / reperfusion injury after one lung ventilation. This study was performed with 30 male gender, weight 260-320 g Sprague-Dawley rats in TICAM lab, Eskişehir Osmangazi University. Rats were randomly divided into 3 groups. TLV was administered 30 min after 60 min OLV in control group. In DMSO group, before the procedure the amount of DMSO to solve CUR was given intraperitoneally. Before the procedure 200 mg / kg of CUR+DMSO was given intraperitoneally in CUR group. At the end of the study, MDA, SOD, TNF-α were studied in lung tissue samples, tissue microscopy with hematoxylin-eosin staining was performed. In most of studies, it shown that curcumine has been antioxidant effect by reduce TNF-α, increasing SOD levels. The decrease in MDA and TNF-α levels were detected in our results, but not statistically significant. Increase in SOD level were not statistically significant. Histopathological evaluation of lung tissue samples showed that alveolar congestion, interstitial edema, intra-alveolar hemorrhage, and leukocyte infiltration by PMNL were significantly decreased in control group.As a result we concluded that in TAV caused by I / R injury model, curcumin reduced I / R injury by antioxidant mechanism in rats but is not statistically significant.