Akciğer kanseri deneysel fare modelinde gemsitabin ve EF24'ün hücre sağ kalımı ve ölüm mekanizmalarına olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of gemcitabine and EF24 on cell survival and death mechanisms in an experimental mouse model of lung cancer
  1. Tez No: 930870
  2. Yazar: ELA KESEN BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER İLKE ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri, görülme sıklığı ve kansere bağlı ölüm sıralamasında, dünya çapında erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci sıradadır. Akciğer kanseri tedavisinde; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi yöntemleri tek başlarına veya kombine olarak uygulanmaktadır. Gemsitabin kemoterapide en sık kullanılan ajandır. Kemoterapide, genellikle birden fazla kemoterapötik ajan birlikte uygulanmaktadır. Son yıllarda, tedavide kullanılan ajanların kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini arttırmak ve/veya sağlıklı dokulardaki toksik etkilerini azaltmak amacıyla kemoterapötik ajanlar ile birlikte fitokimyasallar kullanılmaktadır. EF24 (Difenil difloroketon) ise, kurkuminin sentetik analoglarından biridir. Bu doktora tez çalışmasında, gemsitabin ile uyarılan hücre ölüm cevabına EF24' ün etkisinin in vitro ve in vivo olarak belirlenmesini amaçladık. Doktora tez çalışmamızın in vitro bölümünde, A549 hücrelerine EF24 ve gemsitabin ajanları tek başlarına ve birlikte 24 ve 48 saat uygulanarak hücrelerdeki canlılık oranlarını belirledik. Gemsitabinin ve EF24'ün seçilen konsantrasyonları ile yara iyileşmesi deneyi yaparak her iki ajanın tek başlarına ve birlikte hücrelerin göç etme yeteneği üzerine olan etkisini belirledik. Doktora tez çalışmamızın in vivo kısmında ise, A549 hücreleri kullanılarak deneysel akciğer kanseri ksenograft fare modeli oluşturduk. A549 ksenograftları gemsitabin, EF24 ve gemsitabin+EF24 ile tedavi edildi. Tedavi süresi sonunda, rezekte edilen tümör dokularının hacim ve ağırlıkları ölçüldü. Farelerden elde edilen tümör dokularında kaspaz-3, katalaz enzim aktiviteleri ve pNFκB/NFκB oranı ve MDA düzeyleri değerlendirildi. Tümör dokularının histopatolojik incelemesi de yapıldı. MTT sonuçlarına göre EF24 uygulanan hücrelerde hücre canlılığının konsantrasyona bağlı bir şekilde, gemsitabin uygulanan hücrelerde ise konsantrasyona bağlı olmadan azaldığını belirledik. Yara iyileşmesi deneyi sonuçlarımız, tek başına ve gemsitabinle birlikte EF24' ün, tek başına gemsitabin uygulanan hücrelerin göç hızını baskıladığını gösterdi. Oluşturduğumuz ksenograft modelden elde ettiğimiz tümör dokularını incelediğimizde gemsitabin tedavisi alan grupta kaspaz bağımlı apoptozun uyarıldığını belirledik. Tek başına EF24 ve gemsitabinle birlikte EF24 ile tedavi edilen gruplardan elde ettiğimiz sonuçlar ise, bu gruplarda otofajik hücre ölümü olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Lung cancer ranks first in men and second in women globally in terms of incidence and cancer-related mortality. Treatment for lung cancer includes surgery, chemotherapy, radiotherapy, and immunotherapy, either alone or in combination. Gemcitabine is one of the most commonly used agents in chemotherapy. Typically, multiple chemotherapeutic agents are applied together in chemotherapy. In recent years, phytochemicals have been used in combination with chemotherapeutic agents to increase their cytotoxic effects on cancer cells and/or reduce toxic effects on healthy tissues. EF24 (Difenyl difluoroketone) is one of the synthetic analogs of curcumin. In this doctoral thesis, we aimed to determine the effect of EF24 on the gemcitabine-induced cell death response in vitro and in vivo. In the in vitro section of our doctoral thesis, we determined the cell viability of A549 cells after treatment with EF24 and gemcitabine, both alone and in combination, for 24 and 48 hours. Using the selected concentrations of gemcitabine and EF24, we performed a wound healing assay to assess the effect of both agents, alone and in combination, on the cells' migration ability. In the in vivo section of our doctoral thesis, we established an experimental lung cancer xenograft mouse model using A549 cells. The A549 xenografts were treated with gemcitabine, EF24, and gemcitabine + EF24. At the end of the treatment period, the volume and weight of the resected tumor tissues were measured. Caspase-3, catalase enzyme activity, pNFκB/NFκB ratio, and MDA levels were evaluated in tumor tissues obtained from the mice. Histopathological examination of the tumor tissues was also conducted. According to the MTT results, we observed that cell viability decreased in EF24-treated cells in a concentration-dependent manner, whereas gemcitabine-treated cells exhibited a decrease in viability regardless of concentration. Our wound healing assay results showed that both EF24 alone and EF24 combined with gemcitabine suppressed the migration rate of cells compared to gemcitabine alone. Upon examining the tumor tissues obtained from the xenograft model, we determined that caspase-dependent apoptosis was induced in the gemcitabine-treated group. Results from the groups treated with EF24 alone and with EF24 combined with gemcitabine suggested that autophagic cell death might be occurring in these groups.