Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı tanılı bireylerde konvansiyonel inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerinin düzeyleri
Conventional inflamation and oxidative stress markers of the nonalcoholic fatty liver disease diagnosed patients
- Tez No: 359421
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) periferal dokularda insülin direncinin artışı ve ikincil olarak oksidatif stres ile birlikte karaciğerde yağlanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada, NAYKH hastaları ALT seviyesinin yüksekliğine göre sınıflandırılmış, bu hastalığın patogenezinde ve ilerlemesinde rolü olan oksidatif stres belirteçlerinden serum MDA, AOPP ve inflamasyon belirteçlerinden serum TNF-α, IL-6 ve HA seviyelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dispeptik semptom ya da rutin kontrol için başvuran non-obez ve non-diabetik toplam 133 birey dahil edilmiştir. Gruplar serum ALT seviyelerinin yüksekliği ve ultrasonografi bulgularına göre ayrılmıştır. Çalışmamızda gruplar, nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı tanılı ve ALT seviyesi normal olan hastalar Grup 1 (n=53), nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı tanılı ve ALT seyiyesi yüksek olan hastalar Grup 2 (n=35) ve bilinen herhangi bir sistematik hastalığı olmayan kontrol grubu (n=45) olarak belirlenmiştir. Tüm hastaların serumlarından HA, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle, AOPP ve MDA düzeyleri ise spektrofotometrik yöntemlerle çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda serum AOPP düzeyinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is a condition which causes increased insulin resistance at peripheral tissues, and secondly causes fatty liver with oxidative stress. In this study, NAFLD patients are grouped according to their ALT levels. The aim of this study is to compare the levels of serum MDA and AOPP -which are oxidative stress markers that have a role at the pathogenesis and the progression of the disease- with serum TNF-α, IL-6, and HA levels -which are inflamation markers-. A total of 133 non-obese and non-diabetic individuals are included in this study who applied clinics with dyspeptic symptom or for routine control. Groups are categorized according to their serum ALT levels and ultrasonography findings. The groups are formed as follows: Nonalcoholic fatty liver disease diagnosed patients with normal ALT levels as Group 1 (n=53), nonalcoholic fatty liver disease diagnosed patients with high ALT levels as Group 2 (n=35) and the control group which includes individuals without any known systematic disease (n=45). HA, TNF-α, and IL-6 serum levels of all patients are studied by using ELISA method; AOPP and MDA levels are studied by using spectrophotometric methods. Results indicate that serum AOPP levels are not statistically significantly different between groups (p>0.05).