2003-2012 yılları arasında Türkiye'de antidepresan ilaç kullanımı ve tüketimine retrospektif bir bakış
Over the period from 2003 to 2012 a retrospective view on the antidepressant utilization and consumption in Turkey
  1. Tez No: 359430
  2. Yazar: KEZİBAN ADAM BASKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NERMİN TURAN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, antidepresanların 2003-2012 yılları arasında kullanım ve fiyatlandırma eğilimleri analiz edilmiş ve antidepresanların kullanımındaki artışı açıklayabilecek faktörlerin varlığı araştırılmıştır. Bu çalışma, politik düzenlemelerin ve maliyet-kontrol mekanizmalarından referans fiyatlandırma stratejisi ve jenerik ilaç ikamesinin antidepresanların satış hacmi ve maliyetindeki değişime olan etkisini anlatmayı amaçlamaktadır. Ayrıca sürdürülebilir bir sağlık finansman sistemi için öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma için IMS Health Türkiye'den sağlanan veritabanı, antidepresanların ecza depolarından eczanelere yapılan satış ve maliyet rakamları üzerinden bilgi sunar. Bulgularımıza göre, 2012 yılı itibariyle her 1000 kişiden 37'si (37.6) çoğunluğu yeni kuşak antidepresanlar olmak üzere günde bir tanımlanmış günlük doza (DDD) karşılık gelen antidepresan kullanmaktadır. Çalışma dönemi boyunca DDD/1000 kişi/gün cinsinden ifade edilen antidepresan kullanımı, 2003'te 9.41'den 2012'de 37.66'ya çıkarak sürekli artış göstermiştir; buna karşılık gelen maliyet artışı ise %33.3'tür. Kullanımdaki artış yeni kuşak antidepresanlar arasında görülür. Referans fiyatlandırma ve jenerik ikamesi antidepresan maliyetlerini belirgin ölçüde düşürmeyi başarmıştır. 10 yıllık dönemde, pazara verilen yeni antidepresanların %94'ünü jenerik ilaçlar oluşturmuştur. Pazarlanan her bir jenerik ilacın kendi pazar payını yarattığı bir gerçektir. Farmakoekonomik analizler yapılmadan ruhsat verilen ve geri ödeme listesine giren her ilaç, ilaç tüketimi ve maliyetindeki büyük artışta önemli role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, utilization and price trends of antidepressants over the period from 2003 to 2012 is analyzed and it has been investigated whether any factors exist which may help to explain the increase in the use of antidepressants. This study aims to document the impact of policy regulations and reference pricingand generic substitution as a cost-containment instrument on the evolution of sales volume and expenditures of antidepressants. Also recommendations for sustainable health financing system has attempted to present. Database which is provided from IMS Health Turkey for this study, offers information on the sale and cost of the antidepressants dispensed by drug warehouses to pharmacies. Our findings indicate that; there were 37(37.6) people per 1000 inhabitantswho received a daily defined dose (DDD) per day of antidepressants in 2012; most of which were new generation antidepressants. Antidepressant utilization expressed as DDD/1000 inhabitants/day progressively increased over the study period from 9.41 in 2003 to 37.66 in 2012; the corresponding increase in cost was %33.3. The increase in utilization was seen among newer antidepressants. The reference pricing and generic substitution achieved a marked reduction in antidepressant costs. Over the 10-year period, the %94 of the newer antidepressants introduced to the marketwas generic drugs. It is a fact that each generic drug been marketed is creating its own market share. Each drug licensed and involved in reimbursement system without any pharmacoeconomic analyzes has an important role in the great increase of utilization and cost of drugs.