Eksfoliasyon zamanı gelmiş süt dişlerinin kök hücre potansiyellerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative study of exfoliated deciduous teeth as a source of stem cells
  1. Tez No: 359439
  2. Yazar: TUĞBA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı düşme zamanı gelmiş süt dişlerinden kök hücre elde etme yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 5-12 yaşındaki 32 hastanın ebeveynleri bilgilendirilip onam formu alındı. Düşme zamanı gelmiş süt dişleri kesici, kanin ve molar olmak üzere 3 grupta toplandı. Yeterli pulpa dokusu elde edilen dişlerden başarıyla kök hücre izolasyonu yapıldı. Hücreler yeterli sayıya ulaşınca kök hücre işaretlemeleri ve apopitozproliferasyon dengesi değerlendirildi. Bu çalışmanın sonucunda süt kesici dişlerinin köklerinin aşırı rezorbe olması ve yeterli pulpa dokusuna sahip olmaması nedeniyle kök hücre izolasyonu için uygun kaynak olmadığı bulunmuştur. Süt molar ve süt kanin dişlerden elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde %100 kültür doygunluğuna ulaşma süresi, kök hücre indeksi, proliferasyon indeksi ve apopitoz indeksi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Her iki diş grubunda da kök hücre işaretleyicilerinden CD146 ve STRO-1 pozitif bulunmuştur. Apopitoz proliferasyon dengesinin belirlenmesi amacıyla Ki-67 işaretlemeri pozitif bulunmuş bu da proliferatif kapasitelerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu bulgular ışığında düşme zamanı gelen süt kanin ya da molar dişlerin bir kök hücre kaynağı olarak kullanılabileceği, birbirlerine bir üstünlüğünün olmadığı, diş kök hücre izolasyonu için pulpa dokusu miktarının fazla olmasının daha önemli olabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the different isolation and cultivation techniques that can be used to isolate stem cell from exfoliated deciduous teeth. A total of 32 children between 5-12 ages were included to study. Teeth were grouped as incisors (n=10), primary canines (n=11) and primary molars (n=11). Pulp cells were obtained from the teeth having sufficient pulp tissue. After isolation and culture of pulp cells, they were stained with stem cell markers in order to see if they have stem cells and the prevalence of stem cell in the tissue. Additionally, apoptosis/proliferation balance in the tissue also searched by staining the apoptosis and proliferation markers, such as TUNEL and Ki-67, respectively. Incisors were found to be inappropriate source for stem cell, since they do not have sufficient pulp tissue. On the other hand, primary canines and primary molars were found to most appropriate source to obtain sufficient number of stem cells. When primary canines compared to primary molars, we did not see any significant difference in terms of obtainment of stem cell. Similarly, we did not find any significant difference between two groups when apoptosis/proliferation balance was compared.