Yaşlı sıçanlardaki öğrenme ve bellek fonksiyonları üzerine imidazolin reseptörlerinin rolü
Imidazoline receptors' role on learning and memory functions of aged rats
- Tez No: 359450
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Agmatinin yani dekarboksile arjininin, davranışsal fonksiyonların düzenlenmesi (modülasyonu) da dahil olmak üzere bir dizi farmakolojik etkisi vardır. Yeni bir çalışma, yaşlı farelerde agmatinin kısa ve uzun dönem kullanımının faydalı etkilerini göstermiştir. Bu çalışma, Wistar albino sıçanlarda uzun dönem agmatin uygulamasının davranışsal fonksiyonları, endotel fonksiyonlarını ve nörokimyayı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Orta yaşlı ve yaşlı sıçanlarda ciddi azalmış endotel bağımlı gevşeme, su labirentinde bozulmuş uzaysal ve duygusal öğrenme ve genç sıçanlara göre görevlerde pasif kaçınma gözlendi. Uzun dönem agmatin tedavisi hayvanların su labirentindeki performansını ve pasif kaçınma testini iyileştirdi, ve hipokampus ve amigdalanın CA1/CA3 bölgelerinde BDNF immunreaktivitesinin yaşla ilişkili baskılanmasını (supresyonunu) ve torasik aortada eNOS immunreaktivitesini anlamlı derecede artırdı. Bu bulgular göstermiştir ki; uzun dönem agmatinin, yaşla ilişkili endotelyal disfonksiyonu iyileştirerek, vasküler yaşlanmayı düzelterek ve eNOS ve BDNF immunreaktivitesini normalize ederek yaşlı sıçanlarda davranışsal fonksiyonları seçici olarak iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Agmatine, decarboxylatedarginine, has a variety of pharmacological effects, including the modulation of behavioural function. A recent study demonstrated the beneficial effects of both short-term and long-term agmatine treatment in aged rats. The present study investigated how long-term administration of agmatine affected behavioural function, endotelial function and neurochemistry in aged Wistar albino rats. Middle and aged rats displayed significantly reduced endothelium-dependent relaxation, impaired spatial and emotional learning and memory in the water maze and passive avoidance tasks relative to young rats. Long-term agmatine treatment improved animals' performance in the water maze and passive avoidance test, and significantly increased age-related suprresion in the BDNF immunoreactivity in the CA1/CA3 region of hippocampus and amigdala and also eNOS immunoreactivity in the thoracic aorta. These findings demonstrate that long-term agmatine selectively improves behavioural function in aged rats via improving age-related endothelial dysfunction, amelioration of vascular aging, and normalization of eNOS and BDNF immunoreactivity.