Sıçanlarda intraserebroventriküler amiloid beta 1-42 uygulamasının bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisi: Taurinin ve peroksizomların rolü
The effect of intracerebroventricular amyloid beta 1-42 application on cognitive functions in rats: The role of taurine and peroxisomes
- Tez No: 611673
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda intraserebroventriküler amiloid beta 1-42 nörotoksisitesi ile indüklenen nörodejeneratif ve oksidatif süreçte peroksizomların rolünü araştırmak ve taurinin bu süreçteki olası olumlu etkilerini göstermektir. Çalışmamızda, yaşlı sıçanlarda taurin uygulamasının (1000 mg/kg/gün) ve intraserebroventriküler amiloid beta 1-42 enjeksiyonunun (her bir lateral ventriküle 5 μl, intraserebroventriküler); uzaysal öğrenme ve bellek performansları, beyin MDA ve GSH seviyeleri ile katalaz (CAT) enzimi, PEX14 ve PMP70 peroksizomal membran proteinlerinin ekspresyonları üzerine etkileri araştırıldı. Deneylerimizde 30 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar; kontrol, sham, amiloid beta 1-42, taurin, amiloid beta 1-42+taurin şeklinde 5 gruba ayrıldı. Taurin uygulaması 6 hafta (42 gün) boyunca devam etti. Bütün gruplara stereotaksik cerrahi işlem (PBS veya amiloid beta 1-42 enjeksiyonu) ve davranış testleri (Morris su tankı ve yükseltilmiş artı labirent) uygulandı. Beyinden serebral korteks ve hipokampüs dokuları izole edildi. CAT, PEX14, PMP70 ekspresyonları Western blot analizi ile gösterildi. MDA ve GSH seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. İstatistiksel analiz için; Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi, Friedman ve Wilcoxon testi, Paired-sample t testi ve Pearson r'si kullanıldı ve Bonferroni düzeltmesi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of peroxisomes in the neurodegenerative and oxidative process induced by intracerebroventricular amyloid beta 1-42 neurotoxicity in rats and to demonstrate the possible positive effects of taurine in this process. In our study, taurine administration (1000 mg/kg/day) and intracerebroventricular injection of amyloid beta 1-42 (5 μl, intracerebroventricular per lateral ventricle) in old rats; spatial learning and memory performances, brain MDA and GSH levels, catalase (CAT), PEX14 and PMP70 effects on peroxisomal membrane proteins were investigated. In our experiments, 30 Wistar albino rats were used. Rats were divided into 5 groups as control, sham, amyloid beta 1-42, taurine, amyloid beta 1-42+taurine. Taurine administration continued for 6 weeks (42 days). All groups received intracerebroventricular injection (PBS or amyloid beta 1-42) and behavioral tests (morris water maze and elevated plus maze). Cerebral cortex and hippocampus tissues were isolated from the brain. Expressions of CAT, PEX14, PMP70 were indicated by Western blot analysis. MDA and GSH levels were measured spectrophotometrically. For statistical analysis; Kruskal Wallis and Mann Whitney U test, Friedman and Wilcoxon test, Paired-sample t test and Pearson r were used and bonferroni correction applied.