Güreşçilerde buz masajının toparlanmaya ilişkin bazı biyokimyasal parametrelere etkisi
Effect of ıce massage on some biochemical parameters of wrestlers in relation with the recovery
  1. Tez No: 359453
  2. Yazar: BİLAL DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Elit Güreşçilere Uygulanan Buz Masajının Toparlanmaya İlişkin Bazı Biyokimyasal Parametrelere Etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma da Türk Güreş Milli Takımlarında güreşen 14 erkek güreşçi denek olarak kullanıldı. Denekler kura ile deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Aynı gün içerinde değişik dinlenme aralıkları verilerek 5 güreş müsabakası yaptırıldı. Deney grubuna müsabaka aralarında 8 dk'lık buz masajı yapılırken, kontrol grubuna ise 8 dk'lık normal masaj uygulandı. Deneklerden müsabakalar öncesi, 3. ve 5. müsabaka sonrası olmak üzere 3 kez kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri 5000 devirde satrifuj edildikten sonra serumları ayrıştırılarak miyoglobin ve creatin kinaz tayinleri yapıldı. Deneklerin kalp atım hızları, laktat değerleri ve vücut sıcaklıkları her müsabaka öncesi ve sonrası olmak üzere 10 kez ölçüldü. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 16.0 bilgisayar paket programı ile yapıldı. Elit güreşçilere yaptırılan 5 güreş müsabakası da deney ve kontrol grubuna ait güreşçilerin miyoglobin, creatin kinaz, kalp atım hızı ve laktat düzeylerini önemli ölçüde artırdı (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the Effect of Ice Massage on Some Biochemical Parameters of wrestlers in relation with the recovery. Forthteen elite men wrestlers who are member of Turkish national team were used as subjects in the study.. The subjects were randomly divided into two groups: experimental and control groups. Both groups participated in five wrestling contests throughout the day with different rest intervals. Ice massage was aplied to the experimental group between each contest for 8 minutes while the control group recieved 8 min of regular massage between each contest. Blood samples (5cc) were taken three times from both groups before the competition and after 3rd and 5th, after the competition. After centrifugeting at 5000 rpm, the serum separated from blood samples, and myoglobin and creatin kinase values were anayzed. Subjects' heart rates, lactate values and tempartures were measured total of 10 times before and after each contest. After each of five wrestling contest, experimental and control groups' myoglobin, CK, heart rate and lactate levels were increased significantly (P 0.05).