Üst birinci molar distalizasyonunda kullanılan kıds apareyinin iskeletsel ve dişsel etkilerinin incelenmesi
Evaluation of skeletal and dental effects of kids appliance used in upper first molar distalization
- Tez No: 359456
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf II maloklüzyonların tedavisinde üst birinci molar dişin distalizasyonu amacıyla kullanılan KIDS apareyinin iskeletsel, dentoalveolar ve yumuşak dokularda meydana getirdiği deşiğimleri, kontrol grubuyla karşılaştırarak incelemektir. Araştırmamıza daimi dentisyonda ve dişsel sınıf II maloklüzyona sahip, üst ikinci molar dişleri sürmüş ve oklüzyonda olan, iskeletsel vertikal boyutları normal sınırlar içerisindeki 21 kız ve 19 erkek birey dahil edildi. Uygulama grubunu oluşturan ve ortalama kronolojik yaşı 14,4±1,42 yıl olan 9 kız ve 11 erkek bireye üst molar distalizasyonu amacıyla KIDS apareyi uygulandı. Bu bireylerde, distalizasyona başlamadan önce üst üçüncü molar dişlerin pozisyonu değerlendirilerek ikinci molar trifurkasyon hattının altında olan vakalarda bu dişlerin çekimi yapıldı. Uygulama grubunda distalizasyon süresinin ortalama 7,8 ay olduğu bulundu. Uygulama grubunu oluşturan bireylere ait kayıtlar, kronolojik yaş ortalaması 14,3±1,44 yıl olan ve 12 kız ve 8 erkekten oluşan bir kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Kontrol grubundaki bireyler 6,0 ay süreyle takip edildi. Uygulama grubundaki bireylerden distalizasyon öncesi ve sonrası, kontrol grubundaki bireylerden ise kontrol dönemi başında ve sonunda lateral sefalometrik ve panoramik radyografiler ile dijital ortodontik tanı modelleri alındı. Ölçümlerin tekrarlanabilirliği Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı ile analiz edildi. Uygulama ve kontrol grubuna ait grup içi farkların değerlendirilmesinde eşleştirilmiş t-testi ve Wilcoxon testi; gruplar arası farkların karşılaştırılmasında ise bağımsız t-testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is toevaluate the skeletal, dentoalveolar and soft tissue effects of KIDS's appliance, which is used for treatment of Class II malocclusions via distalization of upper first molar and to compare the results with a control group. Twenty-one female and 19 male patients who were in permanent dentition with their upper second molars in occlusion, had dental Class II malocclusion and normal skeletal vertical dimensions were included in our study. KIDS's appliance was applied for upper molar distalization to 9 female and 11 male patients with a mean chronological age of 14,4±1,42 years, who constituted the appliance group. These patients were evaluated for the position of upper third molars prior to distalization process and when upper third molars were under the trifurcation line of second molars, they were extracted. The mean time of distalization in appliance group was 7,8 months. The records of patients in appliance group were compared with the records of a control group that included 12 female 8 male patients with a mean chronological age of 14,3±1,44 years. The observation time for the control group was 6,0 months. Lateral cephalometric and panoramic radiographs as well as digital dental casts were taken at the beginning and end of treatment and observation periods in appliance group and control group, respectively. The repeatability of measurements were evaluated with Intraclass Correlation Coefficient. Intra group comparisons in both groups were assessed by paired-t test and Wilcoxon test whereas comparisons between groups were analyzed within dependent-t test and Mann Whitney U test.