Kök kanallarında çeşitli irrigasyon etkinleştirici yöntemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of different irrigation activation techniques in root canals
  1. Tez No: 359459
  2. Yazar: EMRAH AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yöntemlerin irrigasyon etkinliklerinin karşılaştırılarak kök kanallarında hangi yöntem ya da yöntemlerin daha iyi sonuç verdiğinin incelenmesidir. Çalışmada 40 adet çekilmiş tek köklü ve tek kanallı mandibular premolar diş kullanıldı. Dişlerin kronları uzaklaştırılarak kökler 17 mm ve çalışma uzunluğu 16 mm olarak standart olarak hazırlandı. Kapalı bir kanal sistemi oluşturmak amacı ile kök apeksleri siyanoakrilat ile kapatıldı. Kökler M-Two nikel titanyum döner aletlerle 40 numaraya kadar genişletildi. Her eğe değişimininde örneklere ara yıkama yapıldı. Daha sonra örnekler 4 gruba ayrılarak her grupta sırasıyla EndoVac, EndoActivator, NSK Varios 750 cihazı ve şırınga irrigasyonu ile son yıkamalar yapıldı. Oluklandırılan örnekler ikiye ayrılarak etüvde kurutuldu. Daha sonra örnekler SEM görüntülemesi için platin ile kaplanarak hazırlandı ve SEM incelemesi yapılarak her bir örneğin orta üçlüsü ve apikal üçlüsünde kalan debris ve smear skorlaması yapıldı. İstatistiksel analiz yapılarak bulgular elde edildi. EndoVac smear'ın uzaklaştırılmasında hem orta hem de apikal üçlüde kontrol grubundan daha başarılı sonuçlar verdi. Debrisin uzaklaştırılması açısından orta üçlüde gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken apikal üçlüde NSK Varios 750 ve EndoVac grupları kontrol grubundan daha etkili oldu. Anahtar kelimeler : Debris, smear, irrigasyon, SEM.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the cleaning efficacy of different irrigation activation techniques on root canal debridement. 40 extracted mandibular premolar teeth having a single root canal were selected for the study. The teeth were decoronated to obtain a standardized root length of 17mm, with a working length of 16mm. To simulate a closed-end root canal system the apex was sealed with cyanoacrylate. The root canals were prepared with M-Two nickel-titanium instruments. After each instrument change the root canals were irrigated. After instrumentation the specimens were divided into 4 groups and a different final irrigation was performed for all groups by using EndoVac, EndoActivator, NSK Varios 750 and syringe. After irrigation the roots were split into two halves and dried in a sterilizer. The specimens were platinum-sputtered for SEM evaluation, examined under SEM and the amount of remaining debris and smear layer at the apical and middle third was scored. Statistical analysis was performed after scoring and results were obtained. EndoVac showed better results than the control group in removing smear layer both at apical and middle third. For debris removal, no significant differerence were found among the groups in the middle third, whereas NSK Varios 750 and EndoVac were more effective than the control group at the apical third. Key words : Debris, smear, irrigation, SEM.