Kemik içi implant uygulamalarında farklı yerleştirme zamanlarının klinik, biyokimyasal ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical, biochemical and radiographic evaluation of different placement times of intraosseous implant
  1. Tez No: 359466
  2. Yazar: HAYRİYE GÖKÇEN ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dental implant uygulamalarında, diş çekimi ile implant yerleştirilmesi arasındaki süre, orjinal protokole göre 6-8 ay gibi uzun bir iyileşme periyodunu kapsamaktadır. Bu süreyi kısaltmaya yönelik olarak, çalışmaların immediat ve erken implant yerleştirme prosedürleri üzerinde yoğunlaştığını görmekteyiz. Bu nedenle çalışmamızda üç farklı implant yerleştirme metodunun klinik, biyokimyasal ve radyografik bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Periodontal tedavileri tamamlanan 18 hastada, diş çekiminden hemen sonra immediat (Grup 1), 4-6 hafta sonra (Grup 2) ve en az 6 ay sonra (Grup 3) olmak üzere toplam 38 implant yerleştirilmiştir. Hastalarda başlangıç, periodontal tedavi sonrası ve implant yerleştirildikten 3 ay sonra protetik yüklemelerin yapıldığı seans 0.ay kabul edilerek, 1, 3, 6 ve 12.aylarda tüm ağız ve implantlara ait plak ve gingival indeksler, cep derinliği ve sondlamada kanama değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca 0, 6 ve 12. aylarda marjinal kemik kaybının incelenmesi amacıyla radyografik değerlendirmeler yapılmış, peri-implant oluk sıvısı örnekleri de toplanarak OPG ve RANKL düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Hastaların tüm ağıza ait periodontal indeks değerlerinde başlangıca göre, periodontal tedavi sonrasında istatistiksel anlamlı azalma izlenmiş (p0,05). İmplantlarda ise Grup 1, 2 ve 3'te sırasıyla ortalama modifiye plak indeks değerleri 0,37, 0,22, 0,17, modifiye gingival indeks değerleri 0,96, 0,89, 0,95, cep derinliği değerleri 2,3 mm, 2,61 mm, 2,34 mm ve sondlamada kanama değerleri %15,61, %26,65, %18,86 olarak bulunmuştur. 0-12 aylarda gruplar arasında istatistiksel farklılık gözlenmemiştir (p0,05). Sonuçlarımız, immediat, erken ve geç implantların 12 ay sonunda başarı kriterleri dahilinde olduğunu göstermiştir. Anahtar kelimeler : Dental implant, implant yerleştirme zamanı, marjinal kemik kaybı, OPG, RANKL
Özet (Çeviri)
According to original protocol, a long healing period of 6-8 months is required between tooth extraction and implant placement. In order to reduce this time period, studies evaluating, immediate and early implant placement are seen. The aim of our study was to compare the clinical, biochemical and radiographic data of the 3 implant placement methods. After completing periodontal treatments, following tooth extractions, a total of 38 implants were placed immediately (Group 1), at 4-6 weeks (Group 2) and at minimum 6 months (Group 3) to 18 patients. Plaque index, gingival index, probing depth and bleeding on probing scores were recorded from tooth and implants at baseline, after periodontal treatment, at implant loading time (accepted as zero month) and at 1, 3, 6, 12 months after loading. Radiographic examination were performed at 0, 6 and 12 months after loading and at the same time period, peri implant crevicular fluid samples were obtained, OPG and RANKL levels were assessed with ELİSA method. All full mouth periodontal parameters were reduced significantly after periodontal treatments compared to baseline (p0.05). For Groups 1, 2 and 3, mean scores of modified plaque index were 0.37, 0,.22, 0.17, modified gingival index were 0.96, 0.89, 0.95, probing depth were 2,3 mm, 2,61 mm, 2,34 mm and bleeding on probing were 15.61%, 26.65%, 18.86%, respectively. No statistically significant differences were observed between groups at 0 to 12 months (p>0.05). Radiographic bone loss was observed as 1.03 mm for Group 1, 0.6 mm for Group 2 and 0.48 mm for Group 3 after 12 months. Statistically significant decrease with regard to concentration and total amount of OPG was observed only in Group 3 at 0 to 12 month period (p0,05). Our results show that immediate, early and late implant placement protocols were inclusive of success criteria after 12 months. Key Words : Dental implant, implant placement time, marginal bone loss, OPG, RANKL