Futbol müsabakalarında olaylarda yer alan seyircilerin saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the aggression levels of spectators involved in events in football competitions
  1. Tez No: 359467
  2. Yazar: SAVAŞ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol müsabakalarında olaylara karışarak ceza alan seyircilerin saldırganlık düzeylerini belirleyerek kişilik özellikleri ile bazı demografik değişkenler (yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek, aylık gelir düzeyi, daha önce ruhsal hastalık geçirip geçirmediği, maç seyretmeye giderken alkol kullanıp kullanmadığı, herhangi bir taraftar derneğine üye olup olmadığı, daha önce sporla uğraşıp uğraşmadığı, kiminle ikamet ettiği, çocukluğu kimin yanında geçtiği ve ikamet yeri) açısından faklılaşıp farklılaşmadığına bakmaktır. Çalışmaya futbol müsabakalarında olaylara karışıp cezalı olarak farklı illerde Polis Merkez Amirliklerine takımlarının maç saatinde uğrayarak cezai yükümlülüğünü yerine getiren, amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiş 169 seyirciden oluşmaktadır. Seyircilerin saldırganlık düzeylerini belirlemek için“Sporda Seyirci Saldırganlığı ve Şiddet Ölçeği”, kişilk özelliklerini belirlemek“Eysenck Kişilik Anketi”ve kişisel bilgiler içinde“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı, Tek Yönlü Varyans (Anova) ve Çoklu Regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, örnekleme giren seyircilerin saldırganlık düzeylerinin kiminle ikamet ettiği, ikamet yeri, maç seyretmeye giderken alkol kullanıp kullanmadığı, herhangi bir taraftar derneğine üye olup olmadığı değişkenlerinin anlamlı farklılığa sahip oldukları saptanmıştır. Ayrıca saldırganlık düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterebilecek kişilik boyutları incelendiğinde nörotisizm ve psikotisizm kişilik boyutları anlamlı farklılık göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Futbolda Seyirci Saldırganlığı ve Şiddet, Holiganizm, Nörotisizm ve Psikotisizm
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is determining the aggression levels of spectators involved in events and punished in football competitions. The correlation between aggression levels and the demographic variables including age, marital status, education level, occupation, monthly income, mental illness, using alcohol, being member of fans groups, doing sport before, resident with whom, with whom lived childhood and place of residence were examined and identified personality traits. This study is conducted on 169 spectators involved in events and punished in football competitions. The information concerning the aggression levels of spectator, which served as the dependent variable in this study, was collected by using“Aggression and Violence in Sports Spectators Scale.”The information concerning identifying personality traits of spectators, which served as the dependent variable in this study, was collected by using“Eysenck Personality Questionnaire.”The details concerning the independent variables were collected through“Personal Information Form”. Data analysis using the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Pearson correlation coefficient, one-way variance (ANOVA) and multiple regression analysis were conducted. The study revealed that significant differences were found between agression levels of spectators with the“with whom the place of residence, place of residence, using alcohol, being member in fan groups”. In addition, a significant difference compared to the level of aggression that can be examined personality dimensions neuroticism and psychoticism personality dimensions vary significantly. Key Words : Aggression and Violence of Spectator in Football, Hooliganism, Neuroticism and Psychoticism