Dental implant uygulamalarında anksiyete ve ağrının değerlendirilmesi
Anxiety and pain assessment in dental implant applications
  1. Tez No: 409482
  2. Yazar: İBRAHİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR İÇTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, tam ve kısmi dişsizlik durumlarında, kemik içi dental implant uygulanması gereken hastalarda anksiyete ve ağrının değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda dental implant uygulanacak 100 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda, tüm hastalar bilgilendirildikten ve onayı alındıktan sonra demografik bilgilerini belirtmeleri için demografik bilgi formunu doldurmaları istenmiştir.Tüm hastalar için; hemen cerrahi öncesi(T0), hemen cerrahi sonrası(T1), cerrahiden 1 gün sonra(T2) ve cerrahiden 7 gün sonra olmak üzere değerlendirmeler için 4 farklı zaman belirlenmiştir. Hastalardan MDAS, VAS, STAI değerlendirme formlarını bu 4 farklı zaman noktalarında doldurmaları istenmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Tüm hastalardan gerekli veriler toplandıktan sonra; dental tecrübe, yaş, cinsiyet, tek veya çoklu dental implant uygulaması, dental implantların lokalizasyonu ve eğitim düzeyi açısından istatiksel analizler yapılıp anksiyete ve ağrı ilişkisi değerlendirilmiştir ve anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate anxiety and pain on patients who; intraosseous dental implant should be applied in the cases of partial or full edentulousness. Our study includes 100 patients with dental implants applied in Ankara University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Department. In our study, all patients were informed and after having their approval, they were asked to fill demographic information form in order the specify their demographic information. It identified four different time for evaluation, including : for all patients; immediately before surgery (T0), immediately after surgery (T1), 1 day after surgery (T2) and 7 days after surgery. Patients were asked to fill MDAS, VAS, STAI assessment forms in these four different time points. The data obtained in this study were analyzed using SPSS 20 software package.After collecting the necessary data from all patients; statistical analysis were done in terms of dental experience, age, gender, single or multiple dental implants,location of dental implants and education level of patients. Afterwards anxiety and pain of relationships was evaluated and was found to be significantly different.