Sağkalan lösemili çocukların yaşadıkları sorunların ve semptomların değerlendirilmesi
Assessment of problems and symptoms in survivors of childhood leukemia
- Tez No: 359477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocukluk çağı kanserlerinde sağkalım oranları güncel tedavi yaklaşımları sayesinde son 30-40 yılda %70-80 düzeylerine çıkmıştır. Gelişen tedavi teknikleriyle sağlanan tam iyileşmeye karşın kanserin kendisine ve tedaviye sekonder yan etkiler nedeniyle kanserde tedavi sonrası kronik bir süreç başlamaktadır. Bu çalışma sağkalan lösemili çocukların yaşadıkları sorunların ve semptomların değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Türkiye'de Ankara ilinde 3 hastanede 18 yaş altı lösemi tanısıyla tedavi görmüş ve tedavinin bitiminden itibaren en az 1 yıl, en fazla 5 yıl geçmiş toplam 102 çocuk ve ailesi ile yapılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ve ailelerden yazılı onam alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak geliştirilen 2 bölümlük veri toplama formu kullanılmıştır. İlk bölümde tanıtıcı bilgilere yönelik sorular, ikinci bölümde çocuğun tedavi sonrası yaşadığı fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlar ve semptomlara yönelik sorular yer almaktadır. Veriler 15 Şubat 2013-15 Şubat 2014 tarihleri arasında çocuk ve ebeveynlerle poliklinik izlemleri sırasında görüşülerek araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Çocukların %89,2'sinin ALL tanısı ile tedavi görmüş olduğu, ortalama yaşlarının 11,7±4,32, çoğunun erkek (%57,8) olduğu belirlenmiştir. Çocukların ortalama tanı alma yaşları 6,5±3,87, tedavi süreleri 2,5±0,92 ve tedavi sonrası geçen süre 2,6±1,2'dir. Çocukların hepsinin tedavide kemoterapi aldığı, %45,1'ininde KT+RT aldığı belirlenmiştir. Sağkalan çocuklarda en fazla görülen sorunlar; solunum yolu enfeksiyonları (%41,2), kemik mineral dansitesinde azalma (%23,5), üriner sitem enfeksiyonları (%19,6) ve obezite (%18,6)'dir. Semptomlarda ilk sıralarda egzersiz intoleransı (%46,1), ağrı (%41,2), yorgunluk (%31,4), öksürük (%30,4) idrar yaparken yanma/ağrı (%18,6) yer almaktadır. Yaşanan sosyal sorunlarda en sık okul sorunları (%22,5), aile ilişkilerinin (%12,7) ve akran ilişkilerinin (%11,8) etkilenmesi belirtilmiştir. Çocuklarda tedavi süresi artıkça üriner sistem enfeksiyonu (M-U=558,5; p=,022), KMD azalma (M-U=692,5; p=,046) ve ağrı (M-U=924,5;p=,018) oranlarının arttığı belirlenmiştir. Sağkalan lösemili çocuklarda tedavi sonrası süreçte hastalık ve tedaviye bağlı birçok sorun ve semptom görüldüğü belirlenmiştir. Bu nedenle sağkalan çocukların sağlığının sürdürülmesi ve geliştirilmesi için gerekli hemşirelik girişimlerinin planlanması ve uygulanması önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Çocuk, Lösemi, Sağkalan, Uzun Süreli Sorunlar
Özet (Çeviri)
Childhood cancer survival rates in the last 30-40 years with current treatment approaches has been increasing to 70-80%. Although the developing treatment modalities provided with complete healing, chronic process is started because of secondary side effects that due to cancer and its treatment. This descriptive study was aimed to assess problems and symptoms in childhood leukemia survivors. Study was applied in three hospital in Ankara/Turkey with 102 children who were diagnosed and treated with leukemia under the age of 18 and from at least one year to five years passed after the end of the treatment and with their family. Research ethics committee approval and written informed consent was obtained from parents. Data were collected using the data collection form developed by the researchers based on literature. The first part of the data collection form includes sociodemographic information, the second part includes questions about physical, psychological and social problems and symptoms experience after the treatment. Data were collected by researchers from children and parents during follow-up. Most of the children who survived were observed with the diagnosis of acute lymphblastic leukemia (89,2%). The average age of children was 11,7±4,32 and most of the children were found male (57,8%). Avarage age of children at diagnosis was 6,5±3,87, treatment duration was 2,5±0,92 and the average years of life after treatment was 2,6±1,2. All of children were treated with chemotherapy and 45,1% of children were treated with chemotherapy and cranial radyotherapy. The most common problems seen in survivors are respiratory system infections (41,2%), decrease in bone mineral density (23,5%), urinary system infections (19.6%) and obesity (18,6%). Most common symptoms are exercise intolerance (46,1%), pain (41,2%), fatigue (31,4%), cough (30,4%), burning sensation during urination and pain (18,6%). Among the most frequent social problems expreienced school problems (22,5%), family relationships (12,7%) and peer relationships (11,8%) is indicated. In children carrying increased duration of therapy, urinary system infections (M-U=558,5; p=,022), decrease in bone mineral density (M-U=692,5; p=,046) and pain (M-U=924,5;p=,018) rates are increasing. Many problems and symptoms related to disease and treatment in survivors of leukemia have been realized. Therefore planning and implementation of nursing interventions required to sustaining and developing survivor's health status are important. Key Words : Child, Leukemia, Survivors, Long Term Problems