Yaşlı hastaların ameliyat öncesi dönemde fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi
Determining functional autonomy level of elderly patients in the preoperative period
  1. Tez No: 359476
  2. Yazar: NEVRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYİŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, ameliyat olmak üzere cerrahi kliniklerinde yatan yaşlı hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, ameliyat öncesi dönemde Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Üroloji ve Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde yatan 153 yaşlı hasta alınmıştır. Veriler, 1 Ekim-31 Aralık 2012 tarihleri arasında araştırmacı tarafından literatüre dayanarak oluşturulan Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Otonomi Değerlendirme Ölçeği uygulanarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, hastaların ölçek toplam puan ortancası -4,5 (min:-60, maks:0), Günlük yaşam aktiviteleri alt boyut ortancası -3,5 (min:-53, maks:0), İletişim alt boyut ortancası 0,0 (min:-4, maks:0) ve Zihinsel fonksiyonlar alt boyut ortancası -1,0 (min:-3, maks:0) olarak belirlenmiştir. Araştırmada, tamamen bağımlı olan hastaya rastlanmamış ve hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yaşlı, Fonksiyonel bağımsızlık, Cerrahi
Özet (Çeviri)
The study was conducted with the purpose of determining functional autonomy level of elderly patients in the preoperative period as a descriptive and cross-sectional study. Statistical sample was composed of 153 elderly patients who were hospitalized at the Gazi University Health Research and Practice Center General Surgery, Neurosurgery, Urological and Orthopedy clinics in the preoperative period. Data was collected by using Personel Information Form that was prepared basing on literature by the researcher and Functional Autonomy Measurement System-SMAF through a face to face interview method between October 1- December 31, 2012. As a result of the study, it was determined that the median of total scale score of patients was -4,5 (min:-60, max:0), the median of Activities of daily living subscale was -3,5 (min:-53, max:0), the median of Communication subscale was 0,0 (min:-4, max:0) and the median of Mental functions subscale was -1,0 (min:-3, max:0). In this study, it was encountered that there was any dependent patient and was detected that patients had higher functional autonomy levels. Key Words : Older adult, Functional autonomy, Surgery