Profesyonel futbolcuların empatik beceri düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine the level of emphatic skills of professional football players
  1. Tez No: 359507
  2. Yazar: HASAN AKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M .TAMER SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Profesyonel futbolcuların empati beceri düzeylerinin belirlenmesine yönelik bu araştırmada Davis'in geliştirdiği, Engeler'in Türkçeye çevirdiği Kişilerarası Tepkisellik İndeksi (Interpersonal Reactivity Index: IRI) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2013-2014 futbol sezonunda Spor Toto Süper Lig'de yer alan ve rastgele seçilmiş 4 takımdan toplam 84 profesyonel futbolcu oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular ve tartışmalar, futbolcuların empati düzeylerinin arttırılması gerektiğini göstermektedir. Özellikle spor ahlakına uygun davranışları geliştiren empatinin, sporculara bir beceri olarak kazandırılması gerekmektedir. Empatinin, sporcularda alt yapı eğitimi ile birlikte değerlendirilerek erken yaşlardan itibaren, sistemli bir eğitim programıyla geliştirilebileceği düşünülmektedir. Özellikle futbol gibi takım sporlarında sporcuların kendi takım arkadaşlarıyla ve rakip takım oyuncularıyla iletişimlerinin ve ilişkilerinin geliştirilebilmesi açısından da empati becerisi önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Futbol, Empati, Spor
Özet (Çeviri)
In this research to determine the level of emphatic skills of professional football players, Interpersonal Reactivity Index which was developed by Davis and translated to Turkish by Engeler. The sample group of the research consists of randomly chosen 84 professional football players from 4 clubs who took place in the football season of Spor Toto Super League. The findings and arguments show that the level of empathy of the players must be increased. The empathy which develops suitable conducts for sport morality must be gained by players. It is thought that empathy can be developed with a systemized education programme since the early ages with the fundamental education. The skill of empathy is important for developing communication and relationship with players' teammates and with also rival players especially in the team sports like football. Key Words : Football, Empathy, Sports