Ankara İli 11. sınıf lise öğrencilerinin serbest zaman ve sportif açıdan serbest zaman faaliyetlerine katılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of 11TH grade high school students' attendance at recreation activities and recreation in terms of sports in Ankara
  1. Tez No: 359506
  2. Yazar: YILMAZ KURUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde yaşayan 11 sınıf lise öğrencilerinin serbest zaman faaliyetlerine ve sportif anlamda serbest zaman faaliyetlerine katılımlarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla, Ankara ilinde ve Polatlı ilçesinde ikişer devlet ve ikişer özel okul“Basit Tesadüfi Örnekleme”yöntemi ile seçilmiş ve bu okulların 11.sınıflarında eğitim gören 518 öğrenciye anket uygulanmıştır. Kullanılan anket Zorba (2007) tarafından memurlar üzerinde uygulanmak üzere geliştirilmiş ve Yaşartürk (2013) tarafından öğrenciler için kullanılabilir hale getirilmiştir. Anket uygulamasından önce pilot çalışması yapılmış ve inceleme sonucunda anket üzerinde gerekli değişiklikler yapılmıştır. Elde edilen veriler öncelikle öğrencilerin serbest zamana katılımı konusunda genel eğilimlerini belirlemek üzere incelemiş daha sonra da bu eğilimler üzerinde yaşanılan yerleşim yeri (il-ilçe) ve öğrenim görülen okul türünün etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler SPSS 21.0 paket programı aracılığıyla yapılan frekans ve yüzde analizleri ve uygulanan ki-kare testleri ile elde edilmiştir. Sonuçlar, devlet okulları ve özel okullarda öğrenim gören öğrenciler açısından ve Ankara ilinde ve Polatlı ilçesinde yaşayan öğrenciler açısından birçok konuda anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler :Rekreasyon, Sportif açıdan rekreasyon, rekreasyon eğitimi
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the attendance of 11th grade high school students at recreation activities and recreation in the forms of sports. For this purpose, eight schools, two state schools and two private schools in Polatlı; two state schools and two private schools in Ankara were chosen and a questionaire which was developed by Zorba (2007) and improved by Yaşartürk (2013) were administered to 518, 11th grade high school students studying in these schools in Polatlı and Ankara. Before the administration of the questionaire, a piloting was done. The researcher formed the administered version of the questionaire after making the necessary changes according to the output obtained from the piloting administration. The results were analyzed in SPSS 21.0 statistical packages. Chi-square significance tests were administered in order to compare the results in terms of the school type that students study at and the settled area that students live in. Furthermore, frequency and percentages were obtained in order to make comments on the results got out of the questionaires. The results illustrate that there are many kinds of differences in terms of attendance to the recreation activities of students living in Polatlı and Ankara and studying in state schools in private schools. Key words :Recreation, recreation in terms of sports, recreation education