Yeni 1,3-diarilpirazol kalkon türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis of new derivatives of 1,3-diarylpyrazole chalcones and investigation of their biologcal activity
  1. Tez No: 359508
  2. Yazar: FİKRİYE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN NACAK BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser; insidansı son yıllarda hızla artan, faklı yöntemler kullanılmasına rağmen tedavisinde yüksek klinik başarılar elde edilemeyen ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle Dünya'da yeni molekül araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Hücre döngüsünde rol alan birçok enzimi bağlanma bölgelerinde inhibe ederek antimitotik etki, antitümör etki ve antiproliferatif etki sergileyen pirazol türevi bileşikler bu özellikleriyle birçok yapı-aktivite çalışmasında yer alarak ilaç olarak tasarlanmaları hedeflenmiştir. Bu amaçla; tez çalışmamızda 3-/4-asetilpiridinden yola çıkılarak 14 adet 1,3-diarilpirazolkalkon türevi sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları IR, ¹H-NMR, HRMS ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin sitotoksik etkileri MCF7, HCT-116 ve Huh-7 kanser hücrelerinde sülforodamin B testiyle incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Tüm bileşiklerin test edilen kanser hücre hatlarında yüksek sitotoksik etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Özellikle bileşik 10, 14 ve 17 tüm hücre hatlarına karşı en yüksek sitotoksisiteyi gösteren bileşikler olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kalkon, Pirazol, Kombretastatin A4, Sitotoksisite,
Özet (Çeviri)
Cancer is a fatal disease, which incidence has increased rapidly in the recent years. Although different methods are currently used in cancer treatment have not been achieved high clinical success. Therefore, the research and development of new molecules continues in the world. Pyrazole derivatives inhibit many enzymes involved in cell cycle, and exhibit antimitotic, antitumor and antiproliferative effects. In this thesis, starting from 3-/4-acetylpyridine, 1,3-diarylpyrazole chalcone derivatives were synthesized. The structures of these compounds were confirmed by HRMS, IR and 1H-NMR spectral data and elementary analysis. All synthesized compounds were investigated for inhibition of cell proliferation against three human cancer cell lines, namely MCF7, HCT-116 and Huh-7, using the sulforhodamine B assay. All tested compounds showed significant antiproliferative activity against MCF7, HCT-116 and Huh-7, cell lines with IC50 values lover than of 5 µM. Moreover, compounds 10, 14, and 17 were determined most active compounds against all cell lines. Key words : Chalcone, Pyrazole, Combretastatin A4, Cytotoxicity