12-14 yaş grubu performans sporuna aday erkek çocukların antropometrik ve motorik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the specifitation of the antropometric and motoric characteristics of the boys to take part i̇n the 12-14 age group performance sport
- Tez No: 359520
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara İli 12-14 yaş grubu performans sporuna aday erkek çocukların antropometrik ve motorik özelliklerini belirleyerek spor bilimleri literatürüne katkıda bulunmaktır. Araştırma Ankara ilinde gönüllü olarak katılan 225 erkek çocuk üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan yaş ortalaması 13,21±0,87 yıl olan çocuklara fiziksel ve antropometrik ölçümler ile motorik testler uygulanmıştır. Bu ölçüm ve testler sonucu vücut ağırlığı ortalaması 48,07±10,89 kg, boy ortalaması 1,6±0,1 cm, büst yüksekliği ortalaması 75,4±7,67 cm, kulaç uzunluğu ortalaması 1,58±0,11 m, kol çevresi ortalaması 21,1±2,54 cm, baldır çevresi ortalaması 29,1±3,49 cm, dirsek genişliği ortalaması 62,46±9,63 cm, diz genişliği ortalaması 90,51±14,52 cm, triceps dkk ortalaması 7,93±2,61 mm, biceps dkk ortalaması 5,57±2,15 mm, subscapula dkk ortalaması 7,34±2,42 mm, supraspinal dkk ortalaması 8,29±3,18 mm, baldır dkk ortalaması 9,69±3,18 mm, BMI ortalaması 18,86±2,8, yağ ortalaması %15,12±4,01, yağ kütlesi ortalaması 7,49±3,17 kg, yağsız kütle ortalaması 40,88±8,76 kg, kas kütlesi ortalaması 38,78±8,18 kg, dikey sıçrama ortalaması 32,18±6,19 cm, anaerobik güç ortalaması 59,17±18,22 kg-m/sn, yatay sıçrama ortalaması 1,74±0,48 m, sürat koşusu ortalaması 4,5±0,26 m/sn, atma kuvveti ortalaması 7,83±1,83 m, eriş-uzan testi ortalaması 25,82±7,39 cm olarak tespit edilmiştir. Sporcuların motorik ve antropometrik özelliklerini içeren fiziksel uygunluk değerleri, spora yönlendirme ve performans belirlemede oldukça önemlidir. Bu çalışma ile erkek çocukların antropometrik ve motorik özelliklerini belirleyerek elde edilen verilerin bu alanda, bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar kelimeler; 12-14 yaş grubu, antropometrik özellikler, motorik özellikler
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to contribute to the literature of sports sciences by determining the anthropometric and motoric characteristics of the boys to take part in the 12-14 age group performance sport in Ankara Province. The study has been carried out in Ankara Province on 225 boys voluntarily participated. The boys, the average age of which is 13,21±0,87, taking part in the study have been carried out physical and antropometric measures along with motoric tests. After these measures and tests, the following have been established: the average body weight is 48,07±10,89 kg, the average height is 1,6±0,1 cm, the average bust height is 75,4±7,67 cm, the average fathom length is 1,58±0,11 m, the average arm circumference is 21,1±2,54 cm, the average calf circumference is 29,1±3,49 cm, the average elbow width is 62,46±9,63 cm, the average knee width is 90,51±14,52 cm, the average triceps dkk is 7,93±2,61 mm, the average biceps dkk is 5,57±2,15 mm, the average subscapula dkk is 7,34±2,42 mm, the average supraspinal dkk is 8,29±3,18 mm, the average calf dkk is 9,69±3,18 mm, the average BMI is 18,86±2,8, the average fat is 15,12%±4,01, the average fat mass is 7,49±3,17 kg, the average lean mass is 40,88±8,76 kg, the average muscle mass is 38,78±8,18 kg, the average vertical jump is 32,18±6,19 cm, the average anaerobic power is 59,17±18,22 kg-m/sec., the average vertical jump is 1,74±0,48 m, the average sprint is 4,5±0,26 m/sec., the average throwing force is 7,83±1,83 m, the average flexibility test is 25,82±7,39 cm. It is quite important that the motoric and antropometric characteristics of sportsmen including physical fitness values in guidance to the sports and determining the performance. Via this study, it is expected that, by determining the antropometric and motoric characteristics, the data obtained will contribute to the future studies in the field. Key words; 12-14 age group, antropometric charecter, motoric characte