Ders aletleri ve kitap basımı çalışanlarında iş kazası ve meslek hastalığı geçirme sıklığı ve ilişkili etmenler
Course tools and books editions employee work accidents and occupational diseases i̇n the status review and related factors
- Tez No: 359529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı ders aletleri yapım merkezinde ve ders kitapları döner sermaye müdürlüklerinde çalışan idari personel ve işçilerde iş kazası ve meslek hastalığı geçirme durumları ve bunlarla ilişkili etmenleri belirlemektir. Araştırma esnasında 2013 Mayıs – Ağustos döneminde çalışan idari personel ve işçilerin iş yaşamları boyunca iş kazası geçirme ve meslek hastalığına yakalanma durumları incelenmiştir. Araştırma için 50 sorudan oluşan anket formu kullanılmış, elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS 15.0 ve EPİ İNFO 6.0 yazılım programları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan işçi ve idari personelden çalışanların %93.5'i erkek ve %95,1 ise evlidir. Araştırmaya katılanların %63.2'si 41-50 yaş aralığın da,%48,6'sı lise mezunu olup %53,5 hiç sigara kullanmamaktadır. Yine çalışanların 62,2'sinde herhangi bir kronik hastalığı olamadığı ama %5.9'un da ise meslek hastalığı tanısı konmuştur. Araştırmaya katılanların %54,1'i düzenli muayene olduklarını, %84,3'ünün İSG kurulunun varlığından haberdar olduklarını, %48,8'inin iş yerlerinin iş kazası riski yönünden orta seviyelerde olduğunu beyan etmişlerdir. Çalışanlar iş kazalarını önleme çalışmalarında görev alma durumlarının %60,5 oranında hayır olduğu bununla birlikte kullanılan alet veya teçhizatın ise %70,3'ünün koruyucusunun olduğunu beyan etmişlerdir. Araştırmaya katılan çalışanların hayatları boyunca iş kazası geçirme hızı %27,5 iken mevcut çalıştığı işyerinde iş kazası geçirme hızı ise %20'dir. Araştırmaya katılan çalışanların sadece %5,9'una meslek hastalığı tanısı konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research , in study tools production center and textbooks directorates of circulating capital for working in the employee of administrative staff and workers occupational accident and occupational illness cases and this research , is intended to test the factors associated with them. During research 2013 May-August running administrative staff and workers were examined throughout their lives being caught of cases occupational accident and occupational disease .For research consisting of 50 questions a questionnaire form was used , the data obtained were utilized for statistically for the analysis of SPSS 15.0 and Epi Info 6.0 software program. Workers and administrative staff who are participated in the research, employees 93.5% were male and 95.1% were married. Research of attendants of %63.2 were in the 41-50 age range, %48.6 were of high school graduate and %53.5 were no smoking. Employees of %62,2 weren't in any chronic disease , but %5,9 there was diagnosed as occupational disease. Research of attendants declared that %54,1 got regular examined , %84,3 wasn't aware of ISG board , %48,8 had middle level occupational accidents in the work places. Employees were declared that they took part in the work of preventing accidents at work in the ratio of 60.5% which said No, However ;they protected using tools or equipment in the ratio of %70,3. Employees who participate in Research throughout their lives to have occupational accident pace rate was %27,5 while in the current workplace accident pace rate was %20. Only 5.9% of the employees participating in the research were diagnosed Keywords : Occupational Health and Safety, Work Accidents,Occupational Diseases, Teaching tools, Woodworking