Hamileliğe bağlı bel ağrısının sıklığı ve fonksiyonel duruma etkisi
The frequency of low back pain during pregnancy and its effects on functional life
- Tez No: 359555
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alğan T (2014) Hamilelerde Görülen Bel Ağrısının Sıklığı ve Fonksiyonel Duruma Etkisi. Haliç Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı; hamilelerde görülen bel ağrısı sıklığını ve fonksiyonel duruma etkisini araştırmaktır. Özel Avicenna Kartal Umut Hastanesi ve Özel Fizyomed Kliniği'nde Ocak- Mart 2014 yılları arasında yürütülen çalışmaya yaşları 17-42 yıl arasında değişen, 199 hamile kadın alındı. Sosyodemografik ve obstetrik öyküleri kayıt edildi. Bel ağrısı şiddeti“Visuel Analog Skala”(VAS) ile fonksiyonel durum“Modifiye Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Formu”ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan hamilelerin %93'ünde bel ağrısı tespit edildi. Genel ağrı şiddeti ortalaması 3,74, fonksiyonel yetersizlik ortalama skoru 14,76 olarak hesaplandı. Modifiye Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Anketi'ne göre katılımcıların 57'sinde (%29) hafif, 134'ünde (%67) orta ve 9'unda (%4) ağır fonksiyonel yetersizlik bulundu. Hamilelik sayısı ile bel ağrısı şiddeti arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu (p=0,001). Beden kitle indeksi ve hamilelik haftası arttıkça ağrı şiddeti ve fonksiyonel yetersizlik artmaktaydı (0,001). Katılımcılar eğitim düzeyine (p=0,286) göre gruplandırıldıklarında ağrı şiddeti açısından gruplar arası fark bulunmaz iken daha önceki hamileliğinde (p=0,025) ve adet dönemlerinde bel ağrısı (p=0,001) öyküsüne göre gruplandırıldıklarında daha önce bel ağrısı öyküsü yaşayanlar lehine anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak hamilelikte bel ağrısı görülme sıklığı yüksektir. Hamilelik sayısı, beden kitle indeksi, hamilelik haftası arttıkça bel ağrısı şiddeti ve fonksiyonel yetersizlik de artmaktadır. Hamilelik döneminde bel ağrısı şiddeti adet dönemlerinde bel ağrısı yaşayanlar ve önceki hamileliğinde bel ağrısı öyküsü bulunanlarda daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Alğan T (2014) The Frequency of Low Back Pain During Pregnancy and its Effects on Functional Life . University of Haliç, Institute of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation. Postgraduate Thesis. İstanbul. The aim of this study was to evaluate the frequency of low back pain during pregnancy and its effects on functional life.199 participants with ages from 17 to 42 years were enrolled into the study which was performed at Private Avicenna Kartal Umut Hospital and Private Fizyomed Clinic from January to March 2014. Severity level of the low back pain was evaluated by ''Visuel Analog Scale'' (VAS), functional disabilities by ''Modified Oswestry Disability Questionnaire''.%93 of pregnant women who participated in the study diagnosed with LBP. The mean of the pain level was 3,74 , average functional disability score was 14,76 according to calculation. As the Modified Oswestry Functional Disability Questionnaire shows, 61 of the participants (%29) have slight; 126 of them (%67) have medium, and 12 of them (%4) have serious functional disabilities.The study shows a positive correlation between the pain level and the number of previous pregnancies (p=0,001). As the BMI and the weeks of the pregnancy increases, pain level and the functional disabilities are rising as well (p=0,001). When the participants categorized by the education level (p=0,286), no differences were found in pain levels, when the categorization made based on the previous pregnancy LBP history (p=0,025) and LBP during period history (p=0,001) there were significant differences in favour of the ones who has previous LBP history As a conclusion, low back pain during pregnancy is a frequent situation.As the number of previous pregnancies, BMI and the weeks of the pregnancy increases, the pain level and the functional disabilities rises as well. Women who have a previous pregnancy LBP history and who suffers from LBP during their periods are more likely to have higher levels of lbp during pregnancy.