Broyler rasyonlarına laktuloz ilavesinin performans, bağırsak histomorfolojisi ve mikrobiyolojisi üzerine olan etkisi
Effects of lactulose supplementation on broiler growth performance, intestinal histomorphology and microbiology
  1. Tez No: 359562
  2. Yazar: ALİ ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma; broyler rasyonlarına ilave edilen laktulozun performans (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı-YYO, mortalite ve Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü-EPEF), karkas randımanı, organ ağırlıkları, jejunum ve ileumun histomorfolojik parametreleri, sekum mikroflorası ve sekumdaki kısa zincirli yağ asitlerinin (SCFA) konsantrasyonları üzerine olan etkisi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bir günlük yaştaki 245 adet (Ross 308) erkek civciv 5 deneme grubuna (Kontrol, L1, L2, L3, L4) ve her biri 7 civcivden oluşan 7 tekrar grubuna rasgele olacak şekilde ayrılmıştır. Civcivler 42 gün süre ile mısır ve soya küspesi temelli rasyonlar ile beslenmişlerdir. Deneme grupları şu şekildedir; K, temel rasyon (kontrol; herhangi bir ilave yapılmayan); temel rasyondaki mısır ve/veya soya küspesinden bir miktar eksiltmek suretiyle sırasıyla %0,2; 0,4; 0,6 ve 0,8 düzeyinde laktuloz ilave edilen rasyonları tüketen gruplar. Tüm deneme grubu rasyonları NRC (1994) tarafından önerilen besin madde ihtiyaçlarını karşılayacak veya bir miktar aşacak düzeyde formüle edilmiştir. Araştırmanın 7., 21. ve 42. günlerinde her alt gruptan 1 adet civciv (her bir gruptan toplam 7 adet) ince bağırsaklarda ve sekumda yapılan çeşitli analizler amacıyla uygun yöntemler ile kesilmiştir. İlk haftada gruplar arasında canlı ağırlık artışı, yemden yaralanma oranı ve yem tüketimi açısından herhangi bir farklılık görülmemiştir. Ancak, araştırmanın 0-21.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of dietary supplementation of lactulose on broiler performance (body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion rate-FCR, mortality and Europen Production Efficiency Factor-EPEF) carcass yield, organ weights, histomorphological measurements of jejunum and ileum, cecum microflora and cecum short chain fatty acid (SCFA) concentrations. A total of 245 1-d-old male Ross broiler chickens were randomly assigned to 5 dietary treatment groups (Control, L1, L2, L3, L4) with 7 replicate pens per treatment and 7 birds per each. Broilers were fed a diet primarily composed of corn-soy-bean for 42-d. Dietary treatments were as follows: K, basal diet (control; without supplementation), supplemented groups received basal diet plus 0,2; 0,4; 0,6 and 0,8% lactulose at the expense of corn and/or soy-bean meal respectively. All diets were formulated to meet or exceed nutrient requirements recommended by NRC (1994). At 7, 21 and 42 days of age, one broiler chicken from each replicate pen (a total of 7 birds per treatment group) were killed to study small intestine histomorphology, cecum microflora and SCFA concentration. For the first week, body weight gain, FCR and feed intake were not significantly different between groups.