Farklı ışık cihazlarının dentinden ısı iletiminin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of temperature transmission of different light curing units through dentin
  1. Tez No: 359563
  2. Yazar: AYŞEN HİLAL KİNNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; 1 mm dentin tabakası kalınlığının ısı geçirgenliğine, adezivlerin doldurucu içeriklerinin ve farklı sistemlere sahip (total etch (TE) ve self etch (SE)) adezivlerin, farklı ışık cihazları ile polimerizasyonunun etkisidir. Ayrıca; bu ışık cihazlarının farklı mesafelerde kullanımının, 1 mm dentin tabakası altında meydana getirebileceği ısıya etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 240 adet sağlam ve gömülü insan 3. molar dişler kullanıldı. Pulpa odasına en yakın kısımdaki derin dentinden 1 mm kalınlığında dentin tabakaları elde edildi. 200 dentin tabakası, adeziv sistemlerin polimerizasyonları sırasında oluşan ısı artışının değerlendirilmesi için 4 ana (ışık cihazları) ve 5 alt gruba (kontrol grubu ve adeziv uygulanan gruplar) ayrıldı. İki TE adeziv sistem (Bisco One Step ve Bisco One Step Plus) ve iki SE adeziv sistem (Adper Prompt-L-Pop ve Adper Easy Bond); QTH (Hilux Expert), HQTH (Hilux Ultraplus), LED (Hilux), ve PAC (Remecure Plasma Arc Curing and Whitening Device CL15E) ışık cihazları kullanılarak, özel olarak tasarlanan teflon deney düzeneğinde polimerize edildi. 40 adet dentin tabakası farklı mesafelerde (2, 4, 6, 8, 10 mm) ışık cihazlarının meydana getirdiği ısının değerlendirilmesi amacıyla kullanıldı. 4 adet ışık cihazının her biri için 10 adet dentin örneği; tasarlanan teflon deney düzeneği kullanılarak ışık cihazı ile dentin tabakası arasındaki farklı mesafelerde, dentin tabakası altında meydana gelen ısının değerlendirilmesi amacıyla kullanıldı. K tipi bir termoçift ve data toplayıcısı, ısı değişimlerini değerlendirmek amacıyla kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the temperature that could ocur underneath 1 mm thick dentin disc while curing different type (total etch (TE) and self etch (SE)) adhesives with different light sources and the effect of the nanoparticles that adhesive systems include. Furthermore; the effect of increasing distance between light sources and dentin disc to temperature. In our study 240 extracted sound, impacted human third molar teeth were used. Then 1 mm thick dentin discs were obtained from deep dentin surface that is closely to the pulp chamber. 200 dentin discs were divided into 4 groups (light sources) and 5 subgroups (control group and adhesive groups) to evaluate temperature rise caused by adhesive polymerization. Two TE adhesive systems (Bisco One Step and Bisco One Step Plus) and two self etch adhesive systems (Adper Prompt-L-Pop and Adper Easy Bond) were polimerized with QTH (Hilux Expert), HQTH (Hilux Ultraplus), LED (Hilux) and PAC (Remecure Plasma Arc Curing and Whitening Device CL15E) curing devices on the specially designed Teflon experimental setup. 40 dentin discs were used for evaluation of temperature caused by light sources at different distances (2, 4, 6, 8 and 10 mm). For each of light source 10 dentin discs were used to evaluate temperature underneath the dentin discs on the Teflon experimental setup. A K type termocouple and a data logger was used to evaluate temperature changes.