Farklı üniversal adeziv sistemlerin dentine bağlanmasında kavite derinliği ve yaşlandırmanın etkileri: İn vitro çalışma
Effect of cavity depth and aging on bond strength of different universal adhesive systems to dentin: In vitro study
- Tez No: 987958
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, birbiri ile uyumlu farklı üniversal adeziv sistemlerin ve bulk-fill rezin kompozitlerin polimerizasyonunda iki farklı ışık cihazının farklı mesafelerden ve farklı ışık uygulama süreleri ile kullanımının dentine bağlanmasında kavite derinliği ve yaşlandırma işlemlerinin etkilerini in vitro olarak incelemektir. Ayrıca, kullanılan LED ışık cihazlarının farklı mesafelerde ve farklı ışık uygulama süreleri ile kullanımına bağlı ışık ve enerji yoğunluğu değerleri MARC-LC spektroradyometre cihazı ile değerlendirildi. Çalışmada 63 adet birinci molar diş kullanıldı. Bu dişlerden 3'ünde 5 mm çapında ve okluzo-servikal yükseklikleri 2, 4 ve 6 mm olacak şekilde içi boş silindirik kalıplar hazırlandı. 60 adet dişin orta koronal dentin yüzeyleri açığa çıkarıldıktan sonra, rastgele 4 gruba (Grup 1: Adhese Universal/Tetric PowerFill/Bluephase PowerCure; Grup 2: Adhese Universal/Tetric PowerFill/Valo Corded; Grup 3: Scotchbond Universal Plus/Filtek One Bulk Fill/Valo Corded; Grup 4: One Coat 7 Universal+One Coat 7.0 Activator/Fill Up/Valo Corded) ayrıldı. Her bir test grubunun ışıkla polimerizasyonu farklı mesafelerden (2, 4 veya 6 mm) ışık uygulanarak gerçekleştirildi (n=5 diş/grup). Dentin/adeziv/bulk-fill rezin kompozit arayüzey bağlanma dayanımı ısısal döngü testi öncesi ve sonrası mikro-gerilim bağlanma dayanım testi ile karşılaştırıldı. Kırık yüzeylerin kırık tipi değerlendirildi. LED ışık cihazlarının maksimum ve ortalama ışık yoğunluk ve enerji yoğunluk değerleri MARC-LC spektroradyometre kullanımı ile 2, 4 ve 6 mm mesafelerden 3 ve 10 saniye ışık uygulama sürelerinden sonra belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Wald ki-kare testi, iki-yönlü varyans analizi ve Tukey testi kullanılarak %95 güven aralığında gerçekleştirildi. Grup 1'de 2, 4 ve 6 mm mesafelerden 3200 mW/cm2 yüksek güç modunda 3 saniye süreyle ışık uygulandığında diğer test gruplarına göre en düşük mikro-gerilim bağlanma dayanım değerleri elde edildi (p<0,05). Grup 2'de 2, 4 ve 6 mm mesafelerden 2300 mW/cm² standart güç modunda ışık uygulandığında Grup 1'den yüksek, ancak, 2 ve 4 mm mesafelerde Grup 3 ve 4'e göre düşük mikro-gerilim bağlanma dayanım değerleri tespit edildi (p<0,05). Grup 3 ve 4'te 2, 4 ve 6 mm mesafeden 2300 mW/cm² standart güç modunda ışık uygulandığında birbirine benzer mikro-gerilim bağlanma dayanım değerleri saptandı (p>0,05). Grup 3 ve 4'te, mikro-gerilim bağlanma dayanım değerleri 4 mm kavite derinliğinden sonra azalma gösterdi (p<0,05). Test grupları ve ışık uygulama uzaklıklardan bağımsız olarak ısısal döngü işlemi öncesi ve sonrası mikro-gerilim bağlanma dayanım değerleri arasında fark saptanmadı (p>0,05). Maksimum ve ortalama ışık yoğunluk değerleri, 3 saniye yüksek güç modundaki LED ışık cihazında, 10 saniye standart güç modunda LED ışık cihazına göre yüksek değerler gösterdi (p<0,05). Buna karşın enerji yoğunluk değerleri, 10 saniye standart güç modunda, 3 saniye yüksek güç moduna kıyasla daha yüksek bulundu (p<0,05). Hem ışık hem de enerji yoğunluk değerleri uygulama mesafesinin artmasıyla azalma gösterdi (p<0,05). Bu çalışmanın sınırları dahilinde, test edilen adeziv ve bunlarla uyumlu bulk-fill rezin kompozitlerin mikro-gerilim bağlanma dayanımı kullanılan adeziv ve restoratif materyal kombinasyonu ile birlikte uygulanan ışık cihazının ışık ve enerji yoğunluğu ile ışık uygulama süresi ve mesafesinden etkilenir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the dentin bond strength of three compatible universal adhesive and bulk-fill resin composites polymerized using two different LED light-curing units at different curing distances (2, 4 and 6 mm) and exposure times, before and after thermal cycling. Additonally, the irradiance and radiant exposure values of the LED light-curing units at different curing distances and exposure times were measured using a MARC-LC spectroradiometer. A total of 63 sound human mandibular first molars were used in this study. Three teeth were used to fabricate cylindrical molds with a diameter of 5 mm and occluso-cervical heights of 2, 4 and 6 mm. After the mid-coronal dentin surfaces of 60 teeth were exposed, the specimens were randomly assigned to four groups (Group 1: Adhese Universal/Tetric PowerFill/Bluephase PowerCure; Group 2: Adhese Universal/Tetric PowerFill/Valo Corded; Group 3: Scotchbond Universal Plus/Filtek One Bulk Fill/Valo Corded; Group 4: One Coat 7 Universal+One Coat 7.0 Activator/Fill Up/Valo Corded). Each test group were light-cured from three different distances (2, 4 and 6 mm) (n=5 teeth/group). Dentin/adhesive/bulk-fill resin composite interfacial bond strength were evaluated before and after thermal cycling utilising the micro-tensile bond strength test and failure modes were analyzed. Maximum and mean irradiance and radiant exposure values of the LED light-curing units were determined using MARC-LC spectroradiometer at curing distances of 2, 4, and 6 mm after exposure times of 3 and 10 seconds. Statistical analysis were performed using Wald chi-square test, two-way analysis of variance and Tukey's test at 95% confidence level. Group 1, when light curing was performed at 2,4 and 6 mm distances for 3 seconds in high-power mode at 3200 mW/cm2, revealed the lowest micro-tensile bond strength values compared to other groups (p<0.05). Group 2, when light curing was performed at 2, 4, and 6 mm distances in standard-power mode at 2300 mW/cm², showed higher micro-tensile bond strength values than Group 1, however, at 2 and 4 mm curing distances, the micro-tensile bond strength values were significantly lower than Groups 3 and 4 (p<0.05). No significant differences in micro-tensile bond strength values were observed between Group 3 and 4, when light curing were performed 2, 4, and 6 mm distances using the standard-power mode at 2300 mW/cm² (p>0.05). In Group 3 and 4, micro-tensile bond strenght values decreased significantly beyond a cavity depth of 4 mm (p<0.05). Regardless of the group or curing distance, no significant differences were detected in micro-tensile bond strength values before and after thermal cycling (p>0.05). Maximum and mean irradiance values were significantly higher for the LED light-curing unit at 3 seconds high-power mode compared with 10 seconds standard-power mode (p<0.05). Radiant exposure values were significantly higher at 10 seconds standard-power mode than 3 seconds high-power mode (p<0.05). Both irradiance and radiant exposure values decreased as the curing distance increased (p<0.05).Within the limitations of this study, micro-tensile bond strength of the tested universal adhesives and compatible bulk-fill resin composites were influenced by the adhesive/bulk-fill resin composite combination, as well as the irradiance, radiant exposure, curing time and curing distance of the LED light-curing unit.