Farklı dentin bağlayıcı sistemlerin sitotoksik etkileri
Cytotoxic effects of different dentin adhesives
  1. Tez No: 261025
  2. Yazar: TUNCER SAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sitotoksik olarak kabul edilen dentin bağlayıcı sistemlerden salınan bileşenlerin çeşitleri ve miktarları reçine esaslı restorasyonların biyolojik özelliklerini belirgin olarak etkilemektedir. Çalışmamızda hipotez olarak klinikte uygulanan çeşitli dentin bonding ajanların içeriklerine bağlı olarak farklı sitotoksik etki sergileyebileceklerini ileri sürmekteyiz. Bu çalışmada 5 farklı tipteki dentin bağlayıcı sistemin (Scotchbond Multi Purpose, XP Bond, Xeno V, Clearfil Protect Bond, AdheSE) 3T3 fare fibroblastları üzerindeki etkilerinin bariyer (insert) test metodu ve dentin bariyer testleri ile incelenerek olası in vivo sitotoksik potansiyellerinin saptanması amaçlanmıştır. Bariyer test metodunda kullanılacak dentin bağlayıcılar 5 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde teflon kalıplar içinde halojen ışık kaynağı kullanılarak polimerize edilmiştir. Hazırlanan örnekler 24 kuyucuklu içerisinde hücre kültür insertleri bulunan kültür kaplarına uygulanmıştır. İnsan 3.molar büyük azı dişlerinden hazırlanan 500 µm dentin diskleri bu çalışma için tasarlanmış paslanmaz çelik dentin bariyer test cihazlarına yerleştirilmiş ve test materyalleri dentine uygulanarak 24 kuyucuklu kaplara taşınmıştır. Bu işlemler sonrası test materyalleri 24 ve 72 saatlik sürelerde bekletilerek değerlendirilmeleri yapılmıştır. Her test materyali için deneyler üç kez tekrar edilmiştir. Sitotoksik değerlendirme 4 farklı yönteme göre yapılmıştır. Bu metotlar; toplam hücre sayısı, apoptotik hücre oranı (Anneksin-5/FITC/PI), hücre proliferasyon oranı (BrDU-LI) ve SEM ile hücre morfolojisi tespitidir. Çalışmamızda uygulanan dentin bağlayıcıların farklı değerlendirme yöntemleri ile değişen düzeyde sitotoksik etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Dentin bağlayıcı sistemlerin primer kısımları polimerize edilerek uygulanan bonding kısımlarından genellikle daha fazla sitotoksik etki göstermiştir. Dentin bariyer test metodunda ise etch&rinse bağlayıcı sistemlerin self etch sistemlerden daha fazla sitotoksik etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dentin bonding agents individually are prone to be cytotoxic, and it has been found that the type and quantity of leacheable components significiantly influence the biological behaviour of the resin restorations. The hypothesis to be tested in this study was that different dentin bonding agents used in clinical dentistry have cytototoxic effects according to their ingredients. The purpose of this in vitro study was to evaluate the cytotoxicity of five commercially available dentin bonding agents (Scotchbond Multi Purpose, XP Bond, Xeno V, Clearfil Protect Bond, AdheSE) and to show their possible in vivo cytotoxic effects on 3T3 mouse fibroblasts with barrier (insert) test method and dentin barrier test. For the barrier test method, dentin bonding agents were embedded in teflon moulds measuring 5mm diameter 2mm height and light cured with quartz tugsten hologen light curing unit. Then polymerized dentin bonding discs were carried to 24 well culture plate inserts. 500 µm dentin discs, prepared from human third molar teeth, were placed into the stainless steel test device which was fabricated for this study. Then the test materials were applied on dentin discs and carried to 24 well culture plates. After these procedures cytotoxicity of test materials were examined for 24 hour and 3 days. After this procedure cytotoxicity of test materials were examined for 24 hour and 3 days. Tests were repeated three times for each test material. Four different methods were used for the evaluation of cytotoxic effects including: total cell number, for the cell proliferation rate histochemical assay for detection of BrdU incorporated into cellular DNA, for apoptosis Anneksin-V-FITC/PI and SEM for the cell morphology. The used dentin adhesives has been showed different cytotoxic effects based on the evaluation method. As a conclusion it was found that primer parts of adhesive systhems are more cytotoxic than the bonding parts and in dentin barrier test etch&rinse adhesive systems are more cytotoxic than self etch adhesives used in this study.