Manisa Muradiye Camii iç mekân tezyînâtı
Manisa Muradiye Mosque interior decoration
  1. Tez No: 892404
  2. Yazar: ARKIN ONGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Osmanlı mimarisinin klasik dönem eserlerinden olan Manisa Muradiye Camii, 16.yy'ın ortalarında inĢa edilmiĢ olup sadece mimarisi ile değil bezemeleri ile de dikkat çekmektedir. Bânisi Sultan III. Murat olan cami, Muradiye Külliyesi olarak anılan külliyenin merkez yapısıdır. Külliyede caminin yanı sıra, medrese, imaret, dükkânlar, han ve tabhane yapıları bulunmaktadır. Caminin iç mekân tezyînâtında, çini, kalem iĢi, alçı ve hüsn-i hat sanatlarına dair uygulamaların yanı sıra ahĢap, maden ve renkli taĢ iĢçiliği de bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde yöredeki diğer mimari yapılardan ayrılan cami, planının Mimar Sinan tarafından yapması dolayısıyla da Manisa ve ege bölgesinde tektir. Tezyîninde Ġznik çinilerinin kullanılmasının yanında devrin hassa nakkaĢları tarafından bezenen caminin, bezemelerine iliĢkin bir çalıĢmanın olmaması tez konumuzu belirlemede etkili olmuĢtur. Caminin iç tezyînâtında kullanılan çini, kalem iĢi, alçı ve hat sanatı uygulamalarının sanatsal açıdan değerlendirilmesi, yüksek lisans tezi çalıĢmamızın ana konusunu oluĢturmaktadır. Ġç mekân tezyîninde uygulanan sanatların teknik özellikleri incelenmiĢ, desen tasarımı ve tasarımlardaki renk seçimleri dönemsel olarak irdelenmiĢtir. Tüm bu incelemeler ile tezyînâtın sanatsal değerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıĢtır. Caminin günümüze kadar geçen süre içerisindeki durumu da değerlendirilmek suretiyle bir farkındalık oluĢturmak istenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Manisa Muradiye Mosque, one of the classical works of Ottoman architecture, was built in the middle of the 16 th century and is not only known for its architecture but also for its decoration. The Mosque which is Sultan Murat III.; madrasah, imaret, shops, han and tabhana is built as an ashtray. The interior designation of the mosque includes applications of tile, pencil work, plaster and hosni-i calligraphy as well as wood, mining and colored stone work. Thanks to these features, the mosque, which is separated from other architectural structures in the region, is also unique in Manisa due to the fact that Mimar Sinan made its plan. In addition to the use of Iznik tiles in his thesis, the lack of a study of mosque and embellishments, which were embellished by the hassa embroideries of the era, was effective in determining our thesis topic. The artistic evaluation of the practices of China, Pen work, Gypsum and Line Art used in the internal dissociation of the mosque makes the main subject of our graduate thesis study. In the interior thesis, the technical characteristics of the applied arts were examined, and the color choices in pattern designs were examined periodically. With all these examinations, it is aimed to reveal the artistic value of the thesis. It was aimed to create an awareness by evaluating the situation of the mosque in the period until today.