The Preparation, characterization and sintering of nanocrystalline titania powders
  1. Tez No: 35958
  2. Yazar: HAKAN KÜÇÜKEFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Nanometre boyuttaki titan tozlan, alkolle seyreltilmiş olan titan izopropoksidin alkol ve su çözeltisinde modifiye hidroliz yöntemiyle elde edilmiştir. Tanecik büyüklüğünün nanometre boyutlarda olması su/alkoksit oram yüksek tutularak sağlanmıştır. Elde edilen seramik tozlan tek eksenli preste farklı basınçlarda şekiUendirilmiş ve peletlerde 4.26 gr./ cm3 teorik yoğunluğu olan rutil titan dioksitin % 35-53 yoğunluğuna ulaşılmıştır. Yüksek sıcaklık finnı kullanılarak 600-1300 °C arasında bir seri sinterleme çalışması yapılmış ve 600-700 °C aralığında yoğunlaşma hızının çok yüksek olduğu gözlenmiştir. 700 °C/2 saat sinterlenen peletlerde teorik yoğunluğun % 70-75 'ine ulaşılmıştır. Yoğunlaşma hızı 700-850 °C aralığında önemli ölçüde düşmüş. 850-1300 °C aralığında ise çok yavaşlamıştır. 1000 °C ve üzerindeki sıcaklıklarda teorik yoğunluğun % 90 'ına ulaşılmıştır. Gözenek yapısının analiz sonuçlan, 600-850 °C arasında açık gözeneklerin hızla azalıp hemen hemen kaybolduğunu, % 8-12 oranında olan kapalı gözeneklerin ise sabit kaldığım göstermiştir. Bunun sebebi ise tek eksenli preste hazırlanan peletlerdeki gözenek boyutlarının ve yoğunluğun düzensiz dağılımıdır. Bu çalışmanın sonuçlan, elde edilen tozların sinterleme aktivitelerinin yüksek olduğunu fakat tek eksenli presin şekillendirme için uygun olmadığım göstermiştir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nanocrystalline titania powders were prepared by a modified alkoxide hydrolysis route by using alcoholic solutions of Titanium Isopropoxide and water. The presence of large H2O/ Alkoxide ratios results in the formation of nanometer sized particles. These powders were consolidated by uniaxial pressing at different pressing pressures. The green densities of the pressed pellets were in the 35-53 % range of the theoretical density of rutile, 4.26 gr./cc. A series of sintering experiments in the 600-1300 °C range were conducted on these pellets by using a high temperature furnace. Pellets were found to have a very high densification rate in the 600-700 °C range. The sintered densities were well above 70-75 % of theoretical density after sintering for 2 hr. at 700 °C. The densification rate became significantly lower in the 700-850 °C range. The densification rate was very slow in the 850-1300 °C range. Pellets were sintered to about 90 % of theoretical density at 1000 °C and above. The analysis of the pore structure have shown that although the amount of open porosity decreases sharply, in the 600-850 °C range (almost no open pores are present in the pellets), the amount of a certain level of closed porosity (about 8-12 %) almost stayed constant in the same temperature range. This was attributed to the nonuniform pore size distribution in the uniaxially pressed pellets, which may also have created density gradients. The results of this study shows that although the pellets are highly sinteractive, dry pressing is not suitable for the consolidation of these powders.