Bir yaşlı hizmet merkezine kayıtlı yaşlılarda depresyon demans ve kognitif bozukluk durumları ve etkili faktörler
Depression, dementia and mild cognitive disorders cases for the elderly people registered to a center for elderly people
  1. Tez No: 359585
  2. Yazar: DENİZ ASLI DOKUZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yaşlı nüfusun her geçen yıl artış göstermesi ve yaşlı hastalara bakan kişilere yüklenen ağır sorumluluklar göz önüne alındığında ülkemizde; demans, depresyon ve hafif kognitif bozukluk (HKB) açısından gelecekte önemli bir halk sağlığı sorunu ile karşı karşıya kalınacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, yaşlılarda depresyon, demans ve HKB durumunun saptanması, yaşlılarda depresyon ve demans oluşumunda etkili faktörlerinin belirlenmesi, amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Emek 75. Yıl Yaşlı Hizmet Merkezi'ne kayıtlı 203 yaşlıyı kapsayan tanımlayıcı bir araştırmadır. Yaşlı hizmet merkezine üye 124 kadın 62 erkek olmak üzere toplam 186 üyeye ulaşılmış, katılımcılara Sosyo-Demografik Veri Formu, Standartize Mini Mental Test (SMMT), Saat Çizme Testi (SÇT) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) uygulanmıştır. Literatürde demans ve HKB için SÇT ve SMMT ve/veya şeklinde değerlendirilmektedir. SÇT'de bilişsel bozukluğu olan 79 kişi, SMMT'de ise 56 kişi saptanmıştır. Her iki test sonucunda bilişsel bozukluğu olan kişi sayısı 47'dir. Saptanan kişi sayılarına göre bilişsel bozukluk değerlendirmesinde SMMT sonuçları temel alınmıştır. Demans ve HKB oluşumunda etkili faktörlerin değerlendirilmesinde SMMT'nin kesme noktası 25 olarak belirlenmiş, Depresyon için ise GDÖ'nün kesme noktası olan 14 baz alınmıştır. Çalışma bitiminde elde edilen veriler SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. Ölçeklerin kesme noktalarına göre etkili faktörlerin karşılaştırılmasında Ki-kare analizi ve Fisher's Exact Düzeltmesi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yaşlı hizmet merkezine kayıtlı olanların bilişsel bozukluk prevalansı %30.1 (56 kişi), deprseyon prevalansı ise % 12.9 (24 kişi) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Given the increasing elderly population and the heavy responsibilities on the caretaking people, it is expected that the country will probably face big public health problems regarding dementia, depression and mild cognitive impairment (MCI). With the aim of determining dementia, depression and MCI in elderly population and figuring out the factors causing dementia and depression, this study is a survey including 203 elderly people registered to the Emek 75.Yıl Center of Activities for Elderly People under the administration of The Ministry of Family and Social Policies. Within the framework of the study 124 female and 62 male member of the center has been reached and socio-demographic data form, Standardized Mini-Mental State Examination (SMME), clock drawing test (CDT) and Geriatric Depression Scale (GDS) have been applied to these people. In literatüre, the evaluation method for MCI, CDT is 'and' and for SMME it is 'and/or'. With CDT, 79 people, with SMME 56 people have been determined as having cognitive disorder. When both tests have been applied (CDT and SMME), 47 people have been determined as having cognitive disorder. SMME method have been taken as the base for the evaluation of the cognitive disorder of the determined people. In the evaluation of the factors on dementia and MCI, the cut point for the SMME has been determined as 25. For depression, the cut point has been determined as 14 which is the cut point of GDS. The results taken from this study has been evaluated with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programme. In the comparison of the factors in terms of cut points of the scales, Chi-square and Fisher's Exact Test have been applied. According to the results of the study, the prevelance of cognitive disorder for the people registered to the Center of Activities for Elderly People has been determined as %30.1 (56 people), the prevelance of depression % 12.9 (24 people).