65 yaş ve üstü bireylerin bilişsel işlev düzeyleri, depresyon durumu ve bilişsel fonksiyonlarını etkileyen faktörlerin saptanması
Determining the cognitive function levels, depression status, and factors affecting cognitive functions of individuals aged 65 and over
  1. Tez No: 733957
  2. Yazar: ERVA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Yaşlanma, fiziksel, bilişsel ve psikolojik olarak çeşitli işlevlerde gerilemenin görüldüğü bir süreçtir. 65 yaş ve üzeri kişiler sağlık sorunları için birinci basamağa sık başvurmaktadır. Bu sebeple aile hekimleri yaşlı nüfus ve yakınları ile yoğun ve uzun vadeli ilişki içindedirler. Aile hekimlerinin yaşlanmayla gelen fizyolojik ya da patolojik durumları iyi bilmeleri, doğal yaşlanma zannedilip gözden kaçabilecek durumları fark etmelerini sağlayacaktır. Determining the Cognitive Function Levels, Depression Status, and Factors Affecting Cognitive Functions of Individuals aged 65 and Over Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı-analitik bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya Ocak 2018 ve Nisan 2018 tarihleri arasında Sağlık bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfusta 65 yaş ve üstü, tanı almış nöropsikiyatrik hastalığı olmayan gönüllü 106 kadın ve 84 erkek toplam190 hasta dahil edildi. Sosyodemografik anket, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (Okuma yazma bilmeyen hastalara MoCA-basit versiyon), Geriatrik Depresyon Ölçeği yüz yüze uygulandı. Hastaların yıllık rutin kan tahlil sonuçları değerlendirildi. Veriler SPSS 15.0 for Windows programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki Kare testleriyle analiz edilip Spearman korelasyon analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aging is a process in which there is a decline in various physical, cognitive, and psychological functions. People aged 65 and over frequently apply to primary care centers for health problems. For this reason, physicians have intense and long-term relationships with the elderly population and their relatives. The fact that family physicians know well the physiological or pathological conditions that come with aging will enable them to realize the situations that may be mistaken for natural aging and may be overlooked. Material and Method: Our research is a single-center, cross-sectional, descriptive-analytical survey study. Between January 2018 and April 2018, a total of 190 patients, 106 female and 84 male volunteers aged 65 and over, without a diagnosed neuropsychiatric disease, registered in the Bağcılar Education Family Health Center. The sociodemographic questionnaire, Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA-simple version for illiterate patients), Geriatric Depression Scale were administered face to face. Routine blood analyses were evaluated. The data were analyzed with the Mann Whitney U test, Kruskal Wallis, test and Chi-Square tests in SPSS 15.0 program.