İlköğretim okulu ikinci kademe öğrencilerinin ders dışı sportif faaliyetlere ilişkin görüşleri
Primary school second stage students' opinions about extracurricular sport activities
- Tez No: 359592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEVİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin ders dışı sportif faaliyetlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu araştırmaya, Ankara ili Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde bulunan özel ve devlet okullarında 7.sınıfta okuyan 442 öğrenci katılmıştır. Araştırmada anket yapılacak okulları belirleyebilmek amacı ile okul sayıları belirlenmiştir. Özel ve devlet okulları içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış, her iki ilden 10 ar okul olmak üzere (5 özel, 5 devlet okulu) toplam 20 okul seçilmiş ve bu okullardaki öğrencilere anket uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin ders dışı sportif faaliyetlere katılım düzeyini belirleyen Satı Akgül ve arkadaşları (2012) tarafından geliştirilen, geçerlilik ve güvenirlilik katsayısı .72 bulunan 5'li Likert tipi anket kullanılmıştır (1:Kesinlikle Katılmıyorum, 2:Katılmıyorum, 3:Kararsızım, 4:Katılıyorum, 5:Tamamen Katılıyorum). Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; öğrencilerin demografik bilgilerini (7soru), ikinci bölüm ise; öğrencilerin ders dışı sportif faaliyetlere katılımlarını belirleyen maddeleri içermektedir (13 Madde). Araştırmada uygulanan bu anketin ayrıca güvenirlik çalışması yapılmış ve .82 bulunmuştur. Araştırmanın istatistiksel analizinde; anket görüşleri frekans ve yüzdelerle tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Öğrencilerin demografik bilgileri ile anket görüşleri karşılaştırılarak t-testi ve varyans analizi (One Way Anova) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine primary school second stage students' opinions about extracurricular sport activities. 442 students who are at 7th grade at primary and state schools in Yenimahalle and Çankaya towns in Ankara attended this research. Number of school was determined to decide the schools where the questionnaire would be carried out. The method of simple random sampling was used for private and state schools; total 20 schools, 10 for each town (5 of them are private, 5 are state schools), were chosen and the questionnaire is applied to the students in these schools. In this research, 5 point Likert Scale which determines the participation level of students in extracurricular sport activities, whose validity and reliability coefficient was found as .72 and was developed by Satı Akgül and et al.(2012) was used. (1: strongly disagree, 2: disagree, 3: neutral, 4: agree, 5: strongly agree). The questionnaire consists of two parts. First part includes students' demographic information (7 questions), second parts includes articles determining the participation of students in extracurricular sport activities (Article 13). In addition the reliability study of the questionnaire applied in this research has been done and it was found as .82. In the statistical analysis of the research, opinions from questionnaire have been interpreted by tabulating them with frequencies and percentages. t-test and analysis of variance (One Way ANOVA) was performed by comparing students' demographic information and opinions in the questionnaire.